Zuckerberg hak yoluna döndü

Facebook profilinde ateist olduğu ibaresi bulunan Mark Zuckerberg, Noel ile ilgili durum güncellemesinde artık ateist olmadığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mark Zuckerberg, (en azından kendi Facebook profil sayfasına göre) senelerdir ateist olarak biliniyordu. Fakat 25 Aralık’ta Facebook’ta yazdığı Noel mesajında bir dine mensup olabileceğinin sinyallerini verdi. Zuckerberg gönderide arkadaşlarının Noel’ini ve Hanuka bayramını kutladı. Bunun üzerine kullanıcılardan biri “Sen ateist değil miydin?” diye sordu. Zuckerberg bu soruyu “Hayır. Bir Yahudi olarak yetiştirildim, daha sonra kendi kendime bir şeyleri sorguladığım bir dönemden geçtim ama şu anda dinin oldukça önemli bir şey olduğunu düşünüyorum.” şeklinde yanıtladı.

Zuckerberg, 2015 yılında Çin’in Şian şehrindeki Büyük Vaşhi Kaz Pagodası’nda yaptığı konuşmada tüm dünyadaki insanların ve ailesinin sağlığı ve huzuru için dilekte bulunmuştu. Hatta o zamanlarda Facebook’ta “Budizm inanılmaz bir din ve felsefe, ben de zamanla Budizm ile alakalı daha fazla şey öğreniyorum. Bu inanç sistemini zamanla daha da içselleştirmeyi umuyorum.” şeklinde bir durum güncellemesi paylaşmıştı.

Ateizm Amerika’da yaygınlaşıyor

Ateizm Amerika’da gittikçe popülerleşiyor. Pew Araştırma Merkezi’e göre ateist, agnostik ya da herhangi bir dine bağlı olmayan insanların oranı 2014 yılında yüzde 22,8’e yükseldi. Bu rakam 7 yıl öncesinde yüzde 16,1’di. 1998 yılında çıkarılan ve yurt dışındaki dini azınlıkları korumayı amaçlayan Frank R. Wolf Uluslararası Dini Özgürlük Kanunu, geçtiğimiz ay yapılan bir değişiklikle ateist Amerikan vatandaşlarını da kapsamaya başladı.

Papa Francis, 2013 yılında yaptığı bir konuşmada Tanrı’nın, ateistler için bile sahip olduğu koşulsuz hoşgörüsünden bahsetmişti. Papa, yaptığı konuşmada Karşılıklılık etiğine değinerek insanın karşısındakine, kendisine davranılmasını istediği gibi davranması gerektiğini de belirtmişti. İnsanların birbirleri üzerindeki etkisinin Zuckerberg’i her zaman etkilediğini ve Facebook’un 2004 yılında bu düşünceyle kurulduğunu biliyoruz. Zuckerberg 2016’nın sonunda paylaştığı durum güncellemesini “Arkadaşlıklarınız hayatınız boyunca yolunuza ışık tutsun.” şeklinde bitirdi.

Kaynak: Quartz

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook profilinde eskiden yazan bilgiye göre ateist olduğu düşünülüyordu. Fakat Zuckerberg, Noel kutlaması için 25 Aralık’ta paylaştığı durum güncellemesinde ateist olmadığını belirtti. Kullanıcılardan birinin “Sen ateist değil miydin?” diye sorması üzerine Zuckerberg, “Hayır. Yahudi geleneklerine göre yetiştirildikten sonra bir süre kendi kendime bir şeyleri sorguladığım bir dönem yaşadım. Şu anda ise dinin oldukça önemli bir şey olduğunu düşünüyorum.” dedi. Zuckerberg 2015 yılında Çin’e yaptığı ziyaret sırasında bir tapınağın önünde kendi ailesi ve dünyadaki tüm insanlar için sağlık ve huzur dilediğini belirterek dua etmişti.

3 Yorum

  • bence bu başlığı yazan arkadaşımızın mark zuckerberg den daha dinsiz ve dinden anlamadığının yazdığı başlıkla kanıtladığını gösterir. Hak yoluna döndü diyorsun fakat hz. allah katında hak yol sadece islamdır. bence o başlıığı atmadan önce biraz aç bak araştır kendinide sayfanıda rezil etme

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği