Mark Zuckerberg’ün Avrupa Parlamentosu ile buluşmasında öne çıkan 5 nokta

Daha önce ABD Senatosunda ifade veren Facebook CEO'su Mark Zuckerberg bu kez de Avrupa Birliği Parlamentosu önünde soruları yanıtladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cambridge Analytica skandalı ile ilgili olarak daha önce ABD Senatosunda ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu kez de Avrupa Birliği Parlamentosu önünde soruları yanıtladı. Zuckerberg’ün ifadesi sırasında önce çıkan beş nokta vardı:

  1. Avrupa Parlamentosunun seçtiği format çok yanlıştı. Bir çok farklı parlamento üyesi Mark Zuckerberg’e birbirinden alakasız bir çok soru sordu. Sorular arasında Zuckerberg’ün cevap vermesi için boşluk bırakılmadı. Tüm sorular bittikten sonra, oturumun bitmesine dakikalar kala Mark Zuckerberg söz aldı. Facebook CEO’su bu sürede soruları tek tek yanıtlamak yerine, daha geniş kapsamlı ifadelerden oluşan uzun bir konuşma yaptı. Konuşmasında, kendisine sorulan baz sorulara hiç değinmeyen Zuckerberg, tüm soruların yanıtlarını önümüzdeki birkaç gün içinde vereceklerini söyledi.
  2. Zuckerberg yaşananlardan dolayı ne kadar üzgün olduğunu anlatma konusunda kararlı. 2016’daki ABD Başkanlık seçimlerinin ardından, Facebook’ta yayınlanan yalan haberlerin Trump’ın seçilmesine katkıda bulunduğu iddialarını kesin bir dille reddeden Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalından sonra yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu her fırsatta dile getiriyor. “Sorumluluklarımızı yerine getirmedik” diyen Zuckerberg “Bu bir hataydı, çok üzgünüm.” şeklinde konuştu. Sorunlara çözüm olarak ise sahte haber kontrol ekibinin genişletileceğini söyledi. Facebook önümüzdeki dönemde 10 bin adet yeni küratörü işe almayı planlıyor.
  3. Parlamento üyeleri Facebook’u tekelleşmekle suçladı. Facebook’un Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi en popüler sosyal medya ağlarını elinde bulundurmasının problemli olduğunu düşünen üyeler, şirketin bu konuda ne gibi çalışmalar yapacağını sordu. “Bence Facebook’un tekelini kırmayı tartışmanın vakti geldi.” diyen Almanya temsilcisi Manfred Weber “Beni aksini yapmaya ikna edebilir misin?” diye Zuckerberg’e sordu. Belçika temsilcisi Guy Vergofstadt ise Facebook’un Messenger ve WhatsApp’ı satma fikrine nasıl baktığını sordu.
  4. Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi Başkanı Nigel Farage Zuckerberg’e Donald Trump ve Brexit’in zafer kazanmasında oynadığı rolden dolayı teşekkür etti. Facebook CEO’sunun bu teşekkürden hiç memnun olmadığı yüzünden belli oluyordu. Sağ görüşlü milliyetçi lider, kendi gönderilerinin artık neden eskisi kadar fazla kişiye ulaşmadığını sordu. Farage, Facebook’un algoritmasında yapılan değişikliğin sağ görüşlü kişilerin gönderilerinin yayılmasını engellediğini düşündüğünü belirterek “Bugün Facebook’un tüm fikirlere eşit mesafede olmayan bir platform haline geldiğini söyleyebilir miyiz?” diye sordu.
  5. Mark Zuckerberg eğer Avrupa’ya sempati toplamak için geldiyse bu görüşme pek başarılı geçmedi diyebiliriz. Ancak ciddi bir skandalın patlak vermemesi ve zorlu soruları yanıtlamak için birkaç gün kazanılması Facebook için gayet kabul edilebilir bir sonuç. Parlamento, önümüzdeki günlerde Facebook tarafından bazı yazılı açıklamaların yayımlanmasını bekliyor.
Kaynak: The Guardian, CNet

Cambridge Analytica skandalı ile ilgili olarak daha önce ABD Senatosunda ifade veren Facebook CEO'su Mark Zuckerberg bu kez de Avrupa Birliği Parlamentosu önünde soruları yanıtladı. Zuckerberg'ün ifadesi sırasında önce çıkan beş nokta vardı:

  • Avrupa Parlamentosunun seçtiği format çok yanlıştı.
  • Zuckerberg yaşananlardan dolayı ne kadar üzgün olduğunu anlatma konusunda kararlı.
  • Parlamento üyeleri Facebook'u tekelleşmekle suçladı.
  • Nigel Farage Zuckerberg'e Donald Trump ve Brexit'in zafer kazanmasında oynadığı rolden dolayı teşekkür etti.
  • Mark Zuckerberg eğer Avrupa'ya sempati toplamak için geldiyse bu görüşme pek başarılı geçmedi diyebiliriz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği