Avrupa Birliği yaz saati uygulamasına son veriyor

Avrupa Parlamentosu 2021 yılına kadar AB'de mevsimlere göre saatlerin ileri ve geri alınmasının sona ermesine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Parlamentosu Salı günü yaptığı oylamada, 2021’e kadar AB’de yaz ve kış saati uygulamalarına son verilmesi kararı aldı. Bu öneriler doğrultusunda her üye ülke yılda iki kez saatleri değiştirmek, daimi yaz saatini kullanmak ya da daimi kış saatini kullanmak arasında tercih yapacak.

28 üye ülkenin tamamının 2020 Nisan ayından önce Avrupa Komisyonu’na kararını bildirmesi gerekiyor. Daha sonra ülkeler, bloğun aldığı karara göre, tek pazarın sorunsuz işlemesine engel olmayacak şekilde yeni saatleri kullanmaya başlayacaklar.

Geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu, AB genelinde yapılan bir ankette elde edilen çok yüksek desteğin ardından mevsimsel saat değişikliklerini ortadan kaldırmayı önermişti. Ancak bu öneri, Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde geldiği için kararın aceleye geleceği öne sürülmüştü. Ayrıca ankete katılan 4,6 milyon kişinin 3 milyonu Almanya’dandı. Bu da Avrupa Komisyonunun Almanya’nın kararını diğer ülkelere dayatmaya çalıştığı şeklinde yorumlandı.

Rusya ve Türkiye mevsimsel saatten vazgeçmişti

Rusya 2011 yılında, vatandaşlarının refahı için sürekli yaz saati uygulamasına geçmişti ancak gelen şikayetler üzerine üç yıl sonra sürekli kış saati uygulamasına geçildi.

Ülkemizde de 1972 yılından 2016’ya kadar uygulanan mevsimsel saat uygulaması geçtiğimiz yıllarda kaldırıldı ve sürekli yaz saati uygulamasına geçildi. Özellikle kışın günler kısaldığında, ülkenin batı kesiminde günün güneş doğmadan başlamasına sebep olan bu uygulama, gelen tepkiler üzerine Danıştay tarafından durduruldu. Ancak 2018 itibarıyla sürekli yaz saati uygulaması Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi. Bu uygulama ile Türkiye ile AB arasındaki saat farkı kışın 2 saate çıktı. AB’nin alacağı yeni kararla aradaki saat farkı da artık mevsimlere göre farklılık göstermeyecek.

Kaynak: Deutsche Welle

Avrupa Parlamentosu Salı günü yaptığı oylamada, 2021'e kadar AB'de yaz ve kış saati uygulamalarına son verilmesi kararı aldı. Bu öneriler doğrultusunda her üye ülke yılda iki kez saatleri değiştirmek, daimi yaz saatini kullanmak ya da daimi kış saatini kullanmak arasında tercih yapacak. 28 üye ülkenin tamamının 2020 Nisan ayından önce Avrupa Komisyonu'na kararını bildirmesi gerekiyor. Daha sonra ülkeler, bloğun aldığı karara göre, tek pazarın sorunsuz işlemesine engel olmayacak şekilde yeni saatleri kullanmaya başlayacaklar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği