Litvanya yaz saati uygulamasının kalkmasını istiyor

Litvanya Başbakan Danışmanı Deividas Matulionis yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirterek vatandaşların saatleri yılda iki kez ayarlamaktan rahatsız olduğunu ifade etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Litvanya Başbakan Danışmanı Deividas Matulionis yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirterek vatandaşların saatleri yılda iki kez ayarlamaktan rahatsız olduğunu ifade etti. Parlamento, AB ile müzakerelere başlamak için yaptığı oylamada 7 oya karşılık 76 oyla kararı kabul etti. Sonucun ardından Litvanya Dışişleri ve İletişim Bakanlarının konuyla ilgili AB’nin üye ülkeleriyle istişarelere başlayacağı not edildi.

Bu sene yayımlanan bir raporda 2,8 milyon nüfuslu ülkede, vatandaşların yüzde 79’unun gün ışığından yararlanmak için saatlerin ilkbaharda bir saat ileri, sonbaharda bir saat geri alınmasına karşı olduğu ortaya çıktı. 20. yüzyılın başında kabul edilen yaz saati uygulaması enerji tasarrufuyla üretkenliği artırmayı amaçlıyor. Avrupa Birliği Komisyonu ‘konuyla ilgili şikayetlerin kanıtlarıyla incelendiğini’ açıkladı.

Bir AB yetkilisi yaptığı konuşmada yaz saati uygulamasının ulaşım, lojistik ve enerji sektörlerindeki sorunları azalttığını ve araştırma sonuçlarının da bunu desteklediği iletti. Matulionis ise kişilerin adapte olmakta zorlandıklarını, kısa vadede sağlık sorunları yaşadığını ve uygulamanın ekonomik faydasının kesin olarak kanıtlanamadığını söyledi.

Not: Finlandiya, Polonya ve İsveç gibi AB üyelerinin üst düzey politikacılarının da bu uygulamayı eleştirdiği belirtiliyor.

Kaynak: Guardian

Litvanya Başbakan Danışmanı Deividas Matulionis yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirterek vatandaşların saatleri yılda iki kez ayarlamaktan rahatsız olduğunu ifade etti. Bu sene yayımlanan bir raporda 2,8 milyon nüfuslu ülkede, vatandaşların yüzde 79'unun gün ışığından yararlanmak için saatlerin ilkbaharda bir saat ileri, sonbaharda bir saat geri alınmasına karşı olduğu ortaya çıktı. Avrupa Birliği Komisyonu'ysa ‘konuyla ilgili şikayetlerin kanıtlarıyla incelendiğini’ açıkladı.

1 Yorum

  • Şunu yazmalıyım ki biyolojik olarak havanın karanlık olduğu bir saat te okula işe gitmek eziyet gerek yok bence yaz saati uygulaması yazın olsun sadece

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği