AB’de 5 ülke 2050’ye kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji talep ediyor

5 ülkenin enerji bakanları, AB yetkililerinin önerdiği senaryolar arasında yüzde 100 yenilenebilir enerji senaryosu olmamasının komik olduğunu dile getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği’nin 28 enerji bakanı Avrupa Komisyonu’nun 2050 iklim planı üzerine ilk halka açık tartışmasını gerçekleştirdi. Ancak 5 ülkenin temsilcileri, AB yetkililerinin önerdiği senaryolar arasında yüzde 100 yenilenebilir enerji senaryosu olmamasının komik olduğunu dile getirdi. Komisyonun Herkes İçin Temiz Gezegen stratejisi Avrupa’nın ekonomisini 2050’ye kadar Paris İklim Anlaşması’na uygun hale getirmek için AB ülkelerinin geliştirdiği sekiz farklı salınımı azaltma senaryosu sunuyor.

AB üyesi ülkelerin planı dikkatle incelemesi ve hangi planı uygulayacaklarına bu yıl içinde karar vermesi bekleniyor. Lüksemburg Enerji Bakanı Claude Turmes bu görüşmelere başlarken meslektaşlarına “Sekiz senaryonun altısını unutabilirsiniz. Bunlar Paris anlaşmasına zaten uygun değil.” dedi. Turmes ayrıca diğer iki seçeneğin de şeffaflığı bulunmamasını eleştirerek komisyonu ulaştığı sonuçları dayandırdığı sayıları ve istatistikleri açıklamaya davet etti.

Turmes “Junker Komisyonu 50 ya da 60 tane yeni nükleer reaktör inşa etmemizi öneriyor. Bu AB vatandaşlarını tehdit eden ve dostça olmayan bir politika” şeklinde konuştu. Yüzde 100 yenilenebilir enerji seçeneği bulunmamasını da ayrıca problematik olarak tanımlayan bakan AB’nin gelecekteki enerji ve çevre politikası ile ilgili samimi bir tartışmanın böyle tamamlanmamış bir stratejiyle belirlenemeyeceğini söyledi.

Diğer ülkelerden de destek geldi

Aralarında İspanya’nın da bulunduğu bazı enerji bakanları da tamamen yenilenebilir bir elektik sistemi talebinde bulundu. Ancak Turmes, ısınma, soğutma, ulaşım ve diğer enerji kullanım alanlarının da içinde bulunduğu yüzde 100 yenilenebilir bir enerji sisteminden bahsediyor.

Lüksemburg temsilcisinin çağrısına Avusturya, İrlanda, Litvanya ve İspanya da destek verdi. AB hükumetleri aslında Komisyon’un belgelerini diledikleri gibi değiştirerek uygulayabiliyorlar. Bu belgeler hükumetlere herhangi bir yasal sorumluluk getirmiyor. Lüksemburg ya da herhangi başka bir üye ülke de kendi yenilenebilir enerji planını sunabilir.

Bazı enerji uzmanları aslında Komisyon için bu işi de yaptı. Çeşitli organizasyonlar tarafından, tüm Avrupa hatta tüm dünya için sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı enerji sistemleri planlandı. Danimarkalı akademisyen Dr. Brian Vad Mathiesen bu uzmanlardan biri ve Komisyon’un kendi çalışmasını neden diğer seçeneklerin arasına koymadığını anlamadığını söylüyor.

Turmes’e hak veren akademisyen, “Bu konuda bir tartışma ortamı olması için ulaşım, ısıtma, soğutma gibi alanlarda yenilenebilir enerji kullanımının da olması gerekiyor. Daha fazla seçeneğe ihtiyacımız var” dedi.

“Nükleer ve karbon toplama çok pahalı”

Finlandiya Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi de kendi yüzde 100 yenilenebilir sistem modelini tanıttı. Bu modelde 20 ayrı AB bölgesi ya da ‘adası’ bir süper enerji ağı ile birbirine bağlanıyor. Çalışmanın yazarı Christian Breyer AB bakanlarına bu modeli de değerlendirmeye almalarını önerdi. Breyer yüzde 100 yenilenebilir enerjinin tek çözüm olduğunu çünkü nükleer enerjinin ve karbon yakalama-depolama sistemlerinin çok pahalı olduğunu söyledi.

Pazartesi günü yapılan Enerji Konseyi toplantısı bakanlar için görüşlerini paylaşmak için ikinci fırsattı. Üçüncü tartışma da 5 Mart’ta gerçekleşti. AB liderleri 9 Mayıs’ta Romanya’da bir kez daha bir araya gelecek. Eylül ayında Birleşmiş Milletler zirvesinde tüm kartlar masaya dökülecek.

Kaynak: Euractiv

Avrupa Birliği'nin 28 enerji bakanı Avrupa Komisyonu'nun 2050 iklim planı üzerine ilk halka açık tartışmasını gerçekleştirdi. Ancak 5 ülkenin temsilcileri, AB yetkililerinin önerdiği senaryolar arasında yüzde 100 yenilenebilir enerji senaryosu olmamasının komik olduğunu dile getirdi. Komisyonun Herkes İçin Temiz Gezegen stratejisi Avrupa'nın ekonomisini 2050'ye kadar Paris İklim Anlaşması'na uygun hale getirmek için AB ülkelerinin geliştirdiği sekiz farklı salınımı azaltma senaryosu sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği