Köpeklerin burun izinden kayıp köpekleri bulan girişim

Çin merkezli bir girişim, kayıp köpekleri burun izlerini kullanarak takip edip sahipleriyle buluşturuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin hükumetinin gözetleme programına yüz tanıma yazılımı sağlayan Çinli yapay zeka girişimi Megvii, bir de evcil hayvanların yüzlerini tanıyıp ayırt edecek bir sistem geliştirdi. Abacus News‘un haberine göre, Megvii’nin programı, köpekleri burun izlerine bakarak ayırt edecek şekilde eğitiliyor. Çünkü nasıl insanların parmak izleri kendilerine özgüyse köpeklerin de burun izlerine kendilerine özgü oluyor.

Megvii uygulamasını kullanmak için köpeğinizin burnunu kameraya taratıp sisteme kaydediyorsunuz. Telefonlarımıza parmak izi kilidi koymak için parmağı farklı açılardan okutmak gerektiği gibi Megvii uygulaması da köpeğinizin burnunu farklı açılardan fotoğraflamanızı istiyor. Megvii, uygulamanın doğruluk payının yüzde 95 olduğunu ve bu zamana dek 15 bin kayıp köpeği aileleriyle buluşturduğunu söylüyor.

Sorumsuz evcil hayvan sahiplerini cezalandırmak için de kullanılabilir

Evcil hayvanlar için yüz tanıma sistemi kullanmak son birkaç yılda daha da popüler hale geldi. Teknoloji, daha önce araştırmacılar tarafından vahşi yaşamı koruma amaçlı kullanılmıştı. Amerika’da ise Finding Rover adlı uygulama, kayıp olarak bildirilen kedi ve köpeklerin yerini tespit etmek için yüz tanıma teknolojisi kullanıyor. Ancak Megvii uygulaması, kayıp evcil hayvanlarla sahiplerini bir araya getirmekten daha fazlasını yapabileceğini iddia ediyor. Şirketin hükumetle halihazırdaki iş birliği sayesinde, uygulama köpeklerinin arkasını toplamayan ya da kamusal alanlarda tasmasız dolaşmasına izin veren kişilere para cezası vermek için de kullanılabilir.

Kaynak: The Verge

Çin hükumetinin gözetleme programına yüz tanıma yazılımı sağlayan Çinli yapay zeka girişimi Megvii, hayvanların yüzlerini tanıyıp ayırt edecek bir sistem geliştirdi. Uygulamayı kullanmak için köpeğinizin burnunu kameraya taratıp sisteme kaydediyorsunuz. Telefona parmak izi kilidi koymak için parmağı farklı açılardan okutmak gerektiği gibi, Megvii uygulaması da köpeğinizin burnunu farklı açılardan fotoğraflamanızı istiyor. Megvii, uygulamanın doğruluk payının yüzde 95 olduğunu ve bu zamana dek 15 bin kayıp köpeği aileleriyle buluşturduğunu söylüyor. Uygulamanın sorumsuz evcil hayvan sahiplerini tespit edip para cezası kesmek için de kullanılabileceğini söyleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği