Hastalığı koklayan elektronik burun

Pablo Sinues’ün laboratuvarında geliştirilen cihaz havadaki hassas kimyasalları ölçümleme konusunda benzerlerine oranla 5 kat daha hassas.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pablo Sinues‘in laboratuvarı havadaki hassas kimyasalları ölçümleme konusunda çalışmalar yürütüyor. Samanlıkta iğne bulmak kadar zor bir denetlemeyi başaran cihazları şimdi tıbbi alanda kullanılmak için kullanılacak. Yeni teknoloji benzerlerine kıyasla 5 kat daha hassas. Cihazın çalışma sistemi ilhamını köpeklerin burnundan alıyor. Ancak köpeklerden farklı olarak Sinues’in çözümü birçok farklı elementi ayırt edip belirlemekte başarılı. Deneylerde nefes örneğinden düşük dozda uyuşturucu konsantrasyonlarını bile algılanabiliyor. Bu da alkolmetre benzeri dedektörleri mümkün kılıyor.

Yeni tekniğin bir başka nimeti diabet (şeker hastalığı), uyku apnesi gibi rahatsızları da tespit edebilmesi. Üstünde çalışılan bir diğer hedefse nefes yoluyla bakteriyel zatürre gibi hastalıkları ‘koklamak’.

Bu hassas elektronik burun sadece tıp alanında değil patlayıcıların yerini belirleme gibi konularda da kullanılabilir nitelikte. Olgunlaşan meyvelerin koku değiştirmesinden yola çıkarak tarım alanında hasat zamanını belirlemek de ihtimaller arasında.

Pablo Sinues'in laboratuvarı havadaki hassas kimyasalları ölçümlüyor. Bu yeni teknoloji sayesinde birçok hastalığın teşhisi, patlayıcı tespiti ve tarıma yönelik yönlendirmeler mümkün hale gelecek.

1 Yorum

  • ölçümlemek
    -i
    1. -i Muhakeme etmek
    2. Akıl süzgecinden geçirmek, sonuç almak, takdir etmek

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği