Köpek balığı ve deve kanı beyin hastalıklarında kullanılabilir

Araştırmacılar, geleneksel olarak tedavi edilmesi zor olan beyin hastalıklarında nano-antikorların yararlı olmasını bekliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar son on yıldan beri köpek balığı, lama ve deve kanının değerinin farkındalar. Bu hayvanların kanları, bakteri, virüs ve kanser hücreleri gibi organizmaları ayırt edebilen ve yok edebilen antikorlar içerir. İnsan kanı da antikor içerdiği halde köpek balıklarının ve develerin antikorları daha farklı. Örneğin, lamadan alınan bir molekül, nadir bir pıhtılaşma hastalığı olan Trombotik Trombositopenik Purpura‘nın tedavisi için klinik çalışmalarda kullanılıyor.

Normal bir insan antikoru, ağır zincir adı verilen iki büyük parça ve hafif zincir adı verilen iki küçük parça olmak üzere toplam dört parçadan oluşur. Buna karşılık, köpek balığı ve deve antikorları sadece iki ağır zincire sahiptir. Sonuç olarak, insan antikorlarından çok daha küçüktürler. Her ne kadar bu küçük antikorlar hafif zincirlerden yoksun olsalar da, hedeflerini tanıyabilirler. Ayrıca bu küçük antikorlar, diğerlerinin erişemediği moleküllerin yüzeylerine bağlanabilir.

Bilimciler laboratuvar ortamında nano-antikor denilen bu küçük antikorlardan daha ufak boyutlardaki yapıları bakteriler sayesinde çoğaltabiliyor. Bu da köpek balığı ve deveye daha az ihtiyaç duyulmasını sağlıyor. Bakterilerin ürettiği bu nano-antikorların, hayvansal kaynaklı yapılarla benzer kalitede olup olmadığını zaman gösterecek. Ayrıca araştırmacılar, büyük moleküllerin kan dolaşımından beyne geçememesi nedeniyle geleneksel olarak tedavi edilmesi zor olan beyin hastalıklarında nano-antikorların yararlı olacağını umuyor.

Kaynak: SITN

Köpek balığı, lama ve deve kanı, bakteri, virüs ve kanser hücreleri gibi organizmaları ayırt edebilen ve yok edebilen antikorlar içerir. Bilimciler laboratuvar ortamında, bu hayvanların antikorlarından elde edilen nano-antikor denilen küçük yapıları bakteriler sayesinde çoğaltabiliyor. Araştırmacılar, büyük moleküllerin kan dolaşımından beyne geçememesi nedeniyle geleneksel olarak tedavi edilmesi zor olan beyin hastalıklarında nano-antikorların yararlı olacağını umuyorlar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği