Hayvanlar alemine yönelik yanlış bildiğimiz doğrular

Hayvanlara dair yanlış bildiğimiz birçok şey var. Örneğin; zürafalar günde sadece 30 dakika uyumaz ve köpek balıkları kansere yakalanabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hayvanlar alemi bir çok ilginç bilgiye ev sahipliği yapıyor. Birkaç tanesinden bahsetmek gerekirse; İspermeçet balinaları nefeslerini bir saate kadar tutabilir, dünyadaki en zehirli hayvan bir sümüklü böcektir ve küçük tatlı su yılanları o kadar uzun süre yaşıyorlar ki ölümsüz bile olabilirler.

Ancak hayvanlarla ilgili bu ilginç bilgilerin yanı sıra bazı abartılı, yanlış anlaşılmış hatta tamamen yanlış olan bir çok bilgi de doğruymuş gibi paylaşılıyor ve pek çok kişi tarafından yanlış biliniyor. Bu hurafelerden bazıları ve gerçekte bu konu hakkında sahip olduğumuz bilgiler şu şekilde:

HURAFE: Kediler ve köpekler renk körüdür.

Kediler ve köpekler sandığımızdan çok daha iyi bir görme yeteneğine sahiptir. Hem kediler hem de köpekler mavi ve yeşil renkleri görebilirler. Ayrıca bizim sahip olduğumuzdan çok daha fazla çomak fotoreseptör hücreye (gözde ışığı algılayan hücreler) sahiptirler böylece az ışıklı ortamlarda bizden çok daha iyi görebilirler. Bu hurafenin ortaya çıkmasının sebebi muhtemelen her hayvanın renkleri bizden daha farklı görmesidir. Kediler kırmızı ve pembe renkleri yeşil olarak, moru da mavinin bir tonu olarak görebilir.
Öte yandan köpeklerde daha az koni fotoreseptör hücre (gözde rengi algılayan hücreler) bulunur. Bu yüzden, bilimcilerin tahminine göre köpeklerin görüşü ancak bizimkinin yedide biri kadar canlı.

HURAFE: İnsanlar şempanzelerden evrimleşmiştir

Şempanzeler ve insanlar ürkütücü benzerliklere sahiptir. Öyle ki DNA’larımızın yüzde 98,8’i aynıdır. Ancak evrim nesiller boyu birikerek aktarılan genetik değişimlerle gerçekleşir. Evrime göre şempanzeler ve insanların 6 ila 8 milyon yıl önce yaşamış tek bir atadan geldiği ancak bu süre zarfında farklı yönlerde evrimleştiği düşünülmektedir. Modern şempanzeler, bize yakın ancak farklı bir insansı maymun ailesine ayrışmışlardır.

HURAFE: Yarasalar kördür

Birine ‘yarasa kadar kör’ demek ‘aslında hiç kör değil’ anlamına gelir zira tüm yarasalar gözleriyle görebilir. Ancak çoğu yarasa çevresini algılamak için ekolokasyon (yankıkonum) adı verilen bir teknik kullanır. Bu teknik sayesinde yarasa, çıkardığı seslerin kendisine geri dönüşünü takip ederek çevresindeki nesnelerin konumunu belirler.

HURAFE: Deve kuşları saklanmak için kafalarını kuma gömerler

Deve kuşları kendilerini tehlikede hissettiklerinde kafalarını kuma sokmazlar. Hatta kafalarını kuma sokmaları söz konusu değildir. Deve kuşları bazen tehlikeli bir durumla karşılaştıklarında kendilerini yere atıp ölü taklidi yapabilirler.

HURAFE: Kurbağalara dokunursanız siğil bulaşır

Kurbağalardan siğil bulaşmaz. Ama siğili olan biriyle el sıkışmak sizin de siğil çıkarmanıza sebep olabilir. İnsanlarda siğil çıkmasına sebep olan papillomavirus sadece insanlara özgüdür. Diğer canlılarda görülmez.

HURAFE: Köpek balıkları kan kokusunu kilometrelerce öteden alabilir

Bu tamamen yalan olmasa da oldukça abartılmış bir bilgi. Denizde bir yeriniz kanarsa denizin öbür kıyısından köpek balıkları sizi yemeye gelmez. Köpek balıklarının beyninde koku algılamaya ayrılan bölümün oldukça büyük olduğu doğrudur. Böylece bu hayvanlar olimpik bir yüzme havuzundaki bir damla kanın kokusunu alabilirler (kanın suya oranının 10 milyarda bir olması yeterlidir). Ancak açık denizde koku moleküllerinin çok uzaklara gitmesi mümkün değildir. Tüm şartlar uygun olursa, denizdeki akıntılar kanın bulunduğu noktadan köpek balığına doğru hareket ederse bir köpek balığı kan kokusunu birkaç yüz metre uzaktan alabilir ama kesinlikle kilometreler söz konusu değil.

HURAFE: Zürafalar günde 30 dakika uyur

Zürafalar, gece uyuyan çoğu canlı gibi gayet düzenli bir uyku ritmine sahiptir. Bu hurafeyi yalanlamak için araştırmacılar üç genç zürafayı 152 gün boyunca takip etti ve uyku sürelerini not etti. Bu hayvanların genellikle geceleri uyku halinde olduğu, öğleden sonraları da biraz şekerleme yaptıkları gözlemlendi. Her bir zürafanın günde ortalama 4,6 saat uyuduğu kaydedildi.

HURAFE: Köpek balıkları kansere yakalanmaz

2013 yılında araştırmacılar bir büyük beyaz köpek balığının ağzında büyümekte olan kocaman bir tümör kaydettiler. Ayrıca bir bronz balina avcısı köpek balığının kafasında benzer bir tümörün büyümekte olduğu görüldü. Bunların yanı sıra diğer bilimciler de düzinelerce farklı balina türünde gelişen tümörleri geçmişte kayıt altına aldı. Köpek balıklarının kansere yakalanmadığı hurafesinin, kanser tedavisi için köpek balığı kıkırdağı satan I. William Lane tarafından uydurulduğu belirtiliyor.

HURAFE: Japon balıklarının hafızaları birkaç saniyedir

Japon balıklarının hafızası aslında oldukça iyidir. Bazı şeyleri aylar sonra bile hatırlayabilirler. Sanıldığı gibi birkaç saniye içinde hafızaları sıfırlanmaz.

HURAFE: HIV insanlara maymunlarla seks yaptıkları için bulaşmıştır

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü ya da diğer adıyla HIV insanlara maymunlardan bulaşmıştır ancak bunun sebebi büyük ihtimalle maymunlarla cinsel ilişkiye girilmesi değil maymun eti tüketilmesidir. Bir diğer ihtimale de SIV (maymun bağışıklık yetmezliği virüsü) taşıyan bir maymunun kanının bir insanın açık yarasıyla temas etmesi olabilir. Tüm bu diğer ihtimallerin yanında maymunlarla seks oldukça düşük bir ihtimal olarak kalıyor.

HURAFE: Köpek balıkları yüzmeyi bırakırsa nefes alamaz ve ölür

Köpek balıkları yüzerken, solungaçlarından geçen su bu hayvanların nefes almasını sağlar. Ancak bu tüm köpek balıkları için geçerli değildir. Örneğin dipte yaşayan hemşire köpek balığı gibi türler yüzmeye ihtiyaç duymadan solungaçlarından oksijen dolu suyu pompalayarak nefes alabilir. Öte yandan, köpek balıklarında çoğu balıkta bulunan yüzme kesesi yoktur. Bu yüzden yüzmeyi bırakan köpek balıkları hızla suyun dibine doğru alçalmaya başlar. Ancak köpek balıklarının vücudu hızlı dalışlara ve yükselişlere dayanıklıdır. Bu alçalma köpek balıklarına herhangi bir zarar vermez.

Kaynak: Science Alert

Hayvanlar alemi bir çok ilginç bilgiye ev sahipliği yapıyor. Birkaç tanesinden bahsetmek gerekirse; İspermeçet balinaları nefeslerini bir saate kadar tutabilir, dünyadaki en zehirli hayvan bir sümüklü böcektir ve küçük tatlı su yılanları o kadar uzun süre yaşıyorlar ki ölümsüz bile olabilirler. Ancak hayvanlarla ilgili bu ilginç bilgilerin yanı sıra bazı abartılı, yanlış anlaşılmış hatta tamamen yanlış olan bir çok bilgi de doğruymuş gibi paylaşılıyor ve pek çok kişi tarafından yanlış biliniyor. İşte bu hurafelerden birkaçı;

 • Kediler ve köpekler renk körüdür.
 • İnsanlar şempanzelerden evrimleşmiştir.
 • Yarasalar kördür.
 • Deve kuşları saklanmak için kafalarını kuma gömerler.
 • Kurbağalara dokunursanız siğil bulaşır.
 • Köpek balıkları kan kokusunu kilometrelerce öteden alabilir.
 • Zürafalar günde 30 dakika uyur.
 • Köpek balıkları kansere yakalanmaz.
 • Japon balıklarının hafızaları birkaç saniyedir.
 • HIV insanlara maymunlarla seks yaptıkları için bulaşmıştır.
 • Köpek balıkları yüzmeyi bırakırsa nefes alamaz ve ölür.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği