Mobil teknolojilerin yeni gözdesi evcil hayvanlar

Akıllı telefon satışları duraklama dönemine girince mobil cihaz üreticileri evcil hayvanlar için yeni teknolojiler geliştirmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Köpeğiniz yeterince hareket ediyor mu? Siz tatildeyken kedinizin kumunu kim değiştirecek? Merak etmeyin. Mobil girişimciler, akıllı telefonla kontrol edilebilen cihazlarla evcil hayvan endüstrisine giriş yapıyor. Böylece köpeğinizin hareketlerini takip edebilir kedinizin kumunu kendi kendine değiştiren kum kabının keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu hafta Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan sayısız giyilebilir cihazın arasında evcil hayvanlar için geliştirilen bir çok ürün de vardı. Cihazlar hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının konumunu ve aktivite seviyesini belirlemesini sağlıyor. Bazıları kullanıcıların belirli bir alan belirlemesini ve hayvan o alanın dışına çıkınca sahibine haber verilmesini de sağlıyor.

Vodafone Kippy adlı bir takip cihazı tanıttı. Tüm Avrupa’da satılan bu suya dayanıklı cihaz çelikten yapılmış ve bataryası 10 gün dayanabiliyor. Kendi SIM kartı ile çalışan cihaz için aylık 4-6 Avro ödeme yapmak gerekiyor.

Akıllı telefon satışları düşünce evcil hayvan cihazları arttı

Kablosuz ve giyilebilir cihazlara yönelik hamleler, akıllı telefon satışlarının düşmesi ile birlikte gelmeye başladı. Artık Avrupa’da akıllı telefon sahibi olmak isteyen herkesin bir telefonu olduğu düşünülüyor. Çok büyük bir teknolojik gelişme olmadığı sürece de mevcut telefonların hızla yenilenmesi beklenmiyor. Bu yüzden şirketler yeni cihazlara yöneliyor. Uzmanlar evcil hayvanlar için üretilen cihazların her geçen yıl daha iyi satış performansı sergilediğini söylüyor. Evcil hayvan cihazlarının satışından elde edilecek gelirin 2024’te 8 milyar Dolar’a çıkması bekleniyor.

Strategy Analytics yöneticisi Neil Mawston “Hareket eden her şey giyilebilir teknoloji kullanabilir. Neticede insanlar için yapılan cihazların benzerleri hayvanlar için de üretiliyor.” diyor. Mawston dünya genelinde evlerde yaklaşık 300 milyon kedi yaşadığını tahmin ediyor ve bunun satış yapmak için geniş bir kitle olduğunun altını çiziyor.

Hayvanınızı yalnız bırakmaktan korkmayın

Evde olmadığı zaman kedisini özleyenler için kameralı cihazlar da mevcut. Kullanıcı buradan evcil hayvanını izleyebiliyor. Hatta isterse atıştırmalık mama da verebiliyor. Köpek çok havladığında sahibine mesajla bildiren bir cihaz ayrıca hayvanın günlük eylemlerinin 60 saniyelik bir videosunu da hazırlıyor.

Güney Koreli girişim PurrSong da akıllı otomatik kum kutusu LavvieBot’u tanıttı. Kutu kumu otomatik olarak temizliyor ve yeni kum yerleştiriyor. Bu cihaz ayrıca kedi tuvaleti kullandığı zaman sahibine bildirim gönderebiliyor ve kedinin ağırlığını ve tuvaleti kullanma sıklığını kaydedebiliyor. Böylece hayvanın muhtemel sağlık problemleri de tespit edilebiliyor. Anormal bir durum olduğunda cihaz akıllı telefona bildirim gönderiyor. Kullanıcılar bu cihaz sayesinde tatile çıktıklarında kedileri için bakıcı bulmak, kedilerini bir arkadaşlarına teslim etmek ya da yanlarında gezdirmek zorunda kalmıyorlar.

Kaynak: Agence France Presse

Akıllı telefon satışları duraklama dönemine girince mobil cihaz üreticileri evcil hayvanlar için yeni teknolojiler geliştirmeye başladı. Yüz milyonlarca evcil hayvanı potansiyel müşteri olarak gören mobil cihaz üreticileri, hayvanları takip etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeni cihazlar geliştiriyor. Bu cihazlar kedilerin kumunu değiştirebiliyor ya da köpeklerin egzersizlerini takip edebiliyor. Böylece evcil hayvan sahipleri hayvanlarını yalnız bıraktıklarında akılları evde kalmıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği