CES 2018’den dikkate değer evcil hayvan teknolojileri

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen CES'te, ısı kontrollü yataktan köpeğinizle oynayabilen topa kadar hayvan dostlarımız düşünülerek tasarlanan pek çok teknoloji tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) katlanabilen OLED televizyonlardan masa tenisi oynayabilen robotlara kadar şaşkınlık uyandıran birçok teknolojiye ev sahipliği yaptı. Fuarda gösterilen bütün teknolojiler insanlara hitap edecek diye bir kural yok. Kendine yer bulan ısı kontrollü yataktan köpeğinizle oyun oynayabilen topa kadar birçok etkileyici teknoloji, hayvan dostlarımız düşünülerek geliştirildi. İşte CES 2018’de öne çıkan evcil hayvan teknolojileri:

Pebby

Evcil hayvanını evde tek başına bırakırken suçluluk duyanlardan mısınız? Pebby, köpeğiniz evde yalnızken sıkılmayacağından emin olmak adına güzel bir alternatif sunuyor. İçinde kamera ve birkaç sensör bulunan Pebby  son derece güçlü ve su geçirmez plastikle kaplı olduğu için köpeğinizin topu ısırma ihtimali sizi korkutmasın.

Evden uzakta olsanız bile bir uygulama vasıtasıyla topu hareket ettirebiliyorsunuz. Cihazın içindeki kamera ve hoparlör evcil hayvanınızı görmenizi ve onunla konuşmanızı sağlıyor. Eğer topu uzaktan kontrol edecek kadar vaktiniz yoksa bir ‘akıllı tasma’ alıp hayvanın boynuna takabilirsiniz. Böylece Pebby otomatik olarak köpeğinizle oyunlar oynayacak. Kickstarter ve Indiegogo kampanyalarıyla yola çıkan Pebby’nin ön sipariş fiyatı 189 Dolar. Perakende fiyatı ise 249 Dolar olacak. Ürünün 2018’in ilk çeyreğinde kargolanmaya başlanması planlanıyor.

PetMio

PetMio, evcil hayvanınızın beslenme alışkanlıklarını düzenlemeyi amaçlıyor. Öncelikle hayvanın tasmasına takılan takip cihazı aktivite ve dinlenme ölçümleri yapıyor. Takip cihazıyla elde edilen veri, bağlantılı mobil uygulamanın hayvanın ne kadar egzersiz yaptığını anlamasını sağlıyor. Böylece hayvanın ne yemesi gerektiğine karar veriliyor. Bütün bunlar makine öğrenimiyle çalışan PetMio Akıllı Beslenme Algoritması sayesinde gerçekleşiyor. Akıllı Kase hayvanın ne kadar ve ne sıklıkla yemek yediğinden haberdar olmanızı sağlıyor. Cihazla elde edilen tüm veriler bir buluta yükleniyor. Böylece PetMio kullanan bütün hayvanların verileri karşılaştırılması, veterinerlerin de sağlığı tehdit eden riskleri tespit etmesi sağlanacak.

Takip cihazının fiyatı 80 Dolar, akıllı kasenin fiyatıysa 120 Dolar. Tıpkı Pebby gibi bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıkan PetMio’nun 2018’in Nisan ayında kargolanmaya başlanması bekleniyor.

Petrics

Petrics ısı kontrollü bir evcil hayvan yatağı. Cihaza, tasmaya takılan aktivite takipçisi ve hayvanın yeme alışkanlıklarıyla ilgili bilgileri girdiğiniz, beslenme tavsiyeleri aldığınız bir de telefon uygulaması da dahil. Aktiviteleri takip eden cihaz, hayvanın hareketli olduğu zamanlarda yatağı soğutuyor. Aktivite verileri uygulamaya aktarılıyor. Böylece evcil hayvanınızın kalori yakma oranlarını takip edebiliyorsunuz. Ürünün fiyatına dair henüz bir açıklama yapılmadı fakat bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Wagz

Eğer birden fazla köpeğiniz varsa Wagz köpeklerin birbirlerinin yemeklerini yemediğinden, dikkatli şekilde dışarı çıkıp içeri girdiğinden emin olmanızı sağlayabilir. Tasmalardaki radyo frekansını kullanan akıllı mama kabı, köpeğinizin yemek yediği kaseye yaklaştığını tespit edebiliyor. Eğer yaklaşan başka bir köpekse mama kabı otomatik olarak kapanıyor. Aynı teknoloji köpek kapısında da kullanılıyor; sadece sizin köpeğiniz yaklaşırken kapı açılıyor. 2018’de piyasaya sürülmesi planlanan mama kabı ve kapının her birinin fiyatı 250 Dolar olacak.

Tractive GPS Cat

Kedi ve köpekler için GPS bağlantılı giyilebilir cihazlar üreten Tractive aslında bir süredir piyasanın içinde ama sonunda kediler için ürettiği GPS takipçisini CES 2018’de görücüye çıkardı. Bu cihaz, kedisini mahallede dolaşmak üzere dışarı bırakan evcil hayvan sahiplerinin işlerini kolaylaştıracak. Öncelikle Avrupa’da satışa sunulacak Tractive GPS Cat‘in bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ürün fiyatının 70 Dolar civarında olacağı öngörülüyor. Cihazın köpekler için geliştirilen Tractive GPS Dog adlı versiyonu da mevcut.

Kaynak: Digital Trends

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) öne çıkan evcil hayvan teknolojileri:

  • Köpeğinizle oyun oynayabilen, içinde kamera ve birkaç sensör bulunan Pebby adlı top
  • Evcil hayvanınızın beslenme alışkanlıklarını düzenlemeye yarayan PetMio
  • Isı kontrollü evcil hayvan yatağı Petrics
  • Evinde birden fazla köpek bulunan kişilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Wagz
  • Tractive GPS Cat adı verilen, kediler için üretilen GPS takipçisi

1 Yorum

  • İnsanlar insanlarla toplumsallaşıyordu şimdiye kadar. Artık evcil ve bahçelerimizde beslediğimiz hayvanların, kuşlarımızın hem sağlığımızın hem de sosyalleşmemizin epeyce değerli bileşenleri oldukları anlaşıldı. Hayvanı ve doğayı sevmeyen hastanelerden çıkmıyor ve doktor polikliniklerinin devamlı müşterisi bu sosyal olamamış, yaradılışı sevememişlerden oluşuyor. Sosyal olmayı başarmayan kendisini sevmiyor ki kediyi, kuşu, köpeği sevsin. Onlar bizim gezegenimizin ortakları. Einstein; arıların eksikliğinin bile insanlığın sonu olacağını söylemiştir. Öbürlerinin eksikliğinin nelere neden olacağını da siz düşünün. Hepimiz Evrenin ve Tanrının bir bileşeniyiz. Bir kedi ve bir köpek bile Kozmik Varlık bileşenidir. Bir küpten (geometrik anlamda) bir ufak küp aldığınızda kalan yine eksiksiz bir küptür. Hepimiz Tanrı Parçacığıyız.. Sevgiyle kalın kardeşlerim. 1 Mart 2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği