CES 2018’i şekillendirecek 7 trend

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES'te dijital sağlıktan artırılmış gerçeklik teknolojisine kadar birçok sektöre ait ürün ve yenilikler göreceğiz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’in ilk ürünü dün görücüye çıkarıldı. CES, en niş tüketici teknolojilerinin bile 15 dakikalığına ünlü olmasına imkan veren bir etkinlik. Etkinlikte neredeyse bütün büyük teknoloji liderlerini ve şirketleri görmek mümkün. İşte CES 2018’de öne çıkacağı düşünülen en önemli 7 teknoloji trendi:

5G devrimi başlıyor

Hiç kimsenin 2018’de bu teknolojiden faydalanamayacağını bile bile ilk sırada 5G’den bahsetmek biraz tuhaf gelebilir fakat CES 2018’in en çok hatırlanacak gelişmesinin bu olacağı düşünülüyor.

Intel’den Qualcomm’a, Verizon‘dan Baidu‘ya kadar fuardaki herkes 5G teknolojisi hakkında konuşacak. Zira hızlı, güvenilir ve sürekli kablosuz bağlantıların akıllı şehir ve akıllı araçların yükselişine sebep olacağı düşüncesi her geçen gün daha fazla kabul görüyor.

Yolcu etrafında şekillenen sürücüsüz araçlar

Otomotiv sektörünün geleceğinin sürücüsüz araçlara bağlı olduğunu bilen otomobil üreticileri tek başına sürücüsüz araç teknolojisinin yeterli olmadığını da biliyor olacak ki en yenilikçi ve kullanışlı araç içi tasarımları ve bilgi-eğlence sistemleri konusunda da yarışıyorlar. Fuarda Mercedes-Benz, Toyota, Ford ve diğerleri bu konudaki çalışmalarını tanıtacak. Rinspeed gibi diğer isimler de araçlar sürücüsüz birer yolcu ‘kapsülü’ haline geldiğinde neler beklememiz gerektiğine dair fikirlerini sunacak.

Akıllı ev konsepti görülmemiş bir hal alacak

CES 2018’de Google Home ve Alexa ile uyumlu yeni nesil ürünler tanıtılacak. Fuarda Apple ve HomeKit platformunu da göreceğiz fakat şirketin bu alanda daha ziyade bir gözlemci konumunda yer alması bekleniyor zira Apple’ın HomePod‘u henüz görücüye çıkarılmadı.

Dijital asistanlarla iş birliği içinde çalışan akıllı ev cihazlarının daha kişisel ve yapay zeka destekli hale gelmesi bekleniyor. Bu da, devrim niteliğinde bir gelişme beklemememiz gerektiğinin yanı sıra yeni ve iyileştirilmiş kişisel robotlar açısından önemli gelişmeler yaşanacağına işaret ediyor.

Dijital sağlık sektöründe durgunluk yaşanıyor

Geçtiğimiz yıl, giyilebilir teknolojiler açısından pek hayırlı bir yıl olmadı. Jawbone iflasını açıklarken Fitbit yoluna güçlükle devam etti. Bu durum dijital sağlık ve dijital sağlık ürünlerinin tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Sadece sektör farklı bir yöne doğru evriliyor.

CES 2018’de en çok ses getirecek dijital sağlık teknolojilerinin artırılmış gerçeklikle teletıp hizmeti veren cihazlar ve bulut bağlantılı işitme cihazları olabileceği düşünülüyor.

Televizyonun geleceğine ufak bir bakış: MicroLED, 8K

CES 2018’de birçok OLED tanıtımı olacak fakat artık hayatımıza bir de MicroLED adlı yeni bir ekran teknolojisi girdi. OLED’e kıyasla MicroLED’lerin birçok avantajı var. Örneğin daha iyi bir kontrast, parlaklık ve enerji tasarrufu sağlarken Google Pixel 2 XL’in OLED ekranıyla ilgili en fazla şikayet edilen konulardan biri olan yanma sorunu açısından da MicroLED son derece güvenli bir seçenek oluşturuyor. Sony daha önceden MicroLED ekranlar tanıtmıştı. Samsung’un da CES 2018’de 150 inç’lik bir MicroLED televizyon göstermeyi planladığı söyleniyor.

4K artık iyice yaygınlaşmışken insanlar gözünü 8K’ya çevirmiş durumda. 8K teknolojisi için henüz erken olsa da CES 2018’de bu anlamda bir şeyler görmek mümkün olabilir.

Artırılmış gerçeklik tam anlamıyla geliyor

2017’nin verdiği en net mesajlardan biri de artırılmış gerçekliğin sanal gerçeklikten daha önde olduğuydu. Apple’ın ARKit‘i artırılmış gerçeklik teknolojisinin daha yaygın hale gelmesini sağlarken şu ada bir kamera ve ekranı bulunan herhangi bir cihaz bu trendin bir parçası olmaya aday haline gelmiş durumda.

CES’te yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlükleri göreceğiz. Bu ürünler şu anda piyasaya sunulabilecek ürünler olmayacak. Daha ziyade Google Glass 2.0 gibi drone kontrol etmek için kullanılan ve ticari uygulamaları olan akıllı gözlükler olacak.

Üreticiler kablosuz kulaklık konusunda hevesli

Apple AirPods‘un büyük bir başarı yakalamasının ardından diğer kulaklık üreticileri de tamamen kablosuz kulaklık üretmek için şanslarını denemek istiyor. Bu yüzden CES 2018’de de AirPod benzeri birçok kulaklık görmek mümkün olacak.

Kaynak: Mashable

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES'te dijital sağlıktan artırılmış gerçeklik teknolojisine kadar birçok sektöre ait ürün ve yenilikler göreceğiz. Fuarın en çok konuşulacak konularından birinin 5G teknolojisi olması bekleniyor. Otomotiv sektörünün geleceğini büyük ölçüde şekillendirmesi beklenen sürücüsüz araç teknolojisinin tek başına yeterli olmadığını bilen otomotiv üreticileri en yenilikçi ve kullanışlı araç içi tasarımları ve bilgi-eğlence sistemleri konusunda yarışıyorlar. Fuarda Mercedes-Benz, Toyota, Ford ve diğerleri bu konudaki çalışmalarını sunacak. CES 2018'de en çok ses getirecek dijital sağlık teknolojilerinin artırılmış gerçeklikle teletıp hizmeti veren cihazlar ve bulut bağlantılı işitme cihazları olabileceği düşünülüyor. OLED ekranlara kıyasla daha iyi bir parlaklık, kontrast ve enerji tasarrufu sağlayan MicroLED ekranlar da fuarda yerini alacak. Ayrıca fuarda yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlükleri ve Apple AirPods'a benzeyen kablosuz kulaklık tasarımları göreceğiz.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği