Köpeklerden insana geçen bir bulaşıcı enfeksiyon keşfedildi

Köpek brusellası adı verilen hastalık ABD'de bir köpek yetiştirme tesisinde tespit edildi. Hastalık köpeklerin vücut sıvılarından insanlara bulaşabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de Iowa Eyalet Veterinerliğinden yapılan açıklamada birden fazla köpek brusellası vakası görüldüğü ve bu hastalığın köpeklerden insanlara ya da diğer hayvanlara geçebildiği belirtildi. Hastalık Iowa eyaletindeki Marion bölgesinde bulunan bir ticari amaçlı köpek yetiştirme merkezinde ortaya çıktı.

“Köpeklerin vücut sıvılarıyla temastan kaçının”

Tesisteki hayvanlar karantinaya alındı ve köpekler tek tek test ediliyor. Köpek sahipleri için tehlike oranı düşük olsa da Iowa Tarım ve Toprak Yönetimi Biriminden yapılan açıklamada köpek yetiştiricilerinin, veterinerlerin ve köpeklerin kanıyla, dokularıyla ve köpekler doğum yaptığı sırada vücut sıvılarıyla temas eden kişilerin daha yüksek risk altında olduğu ve doktora görünmeleri gerektiği belirtildi. Marion bölgesinden yakın zamanda yeni köpek alan kişilerin de veterinerleri ile görüşmeleri gerektiği ifade edildi.

Iowa State Üniversitesi tarafından yayımlanan bilgi formunda köpeklerin doğumuna yardımcı olan ve yeni doğmuş köpekleri tutan kişilerin koruyucu maskeler ve eldivenler kullanması gerektiği belirtildi. Ayrıca tüm hayvanlara dokunduktan sonra daima ellerin yıkanması gerektiği ifade edildi.

İnsanlarda gribe benzer etkiler gösteriyor

Köpek brusellasının insanlara geçmesi nadir görülen bir durum. Hastalıklı köpekle yakın temas gerektiriyor. Hastalığın insanlara bulaşması durumunda grip benzeri etkiler ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananlarda yüksek ateş, sırt ağrısı ve eklem ağrısı görülüyor. Nadiren bazı kişilerde sinir sisteminin, gözlerin ya da kalbin de etkilendiği görülebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Iowa’da bir açık artırmada bir köpek üreticisinden satın alınan 32 köpek de şu anda karantina altına alınmış durumda ve testlere tabi tutuluyorlar. Testlerden henüz bir sonuç alınmadığını belirten yetkililer, önümüzdeki 30 gün boyunca barınak binasını kapattıklarını açıkladılar.

Kaynak: CNN

ABD'de Iowa Eyalet Veterinerliğinden yapılan açıklamada birden fazla köpek brusellası vakası görüldüğü ve bu hastalığın köpeklerden insanlara ya da diğer hayvanlara geçebildiği belirtildi. Hastalık Iowa eyaletindeki Marion bölgesinde bulunan bir ticari amaçlı köpek yetiştirme merkezinde ortaya çıktı. Uzmanlar insanların köpeklerin vücut sıvılarıyla direkt temas etmekten kaçınmalarını söylerken köpeklerin doğumuna yardım eden kişilerin koruyucu eldiven ve maske kullanması gerektiğini söylüyor. Hastalığa yakalananlarda yüksek ateş, sırt ağrısı ve eklem ağrısı görülüyor. Nadiren bazı kişilerde sinir sisteminin, gözlerin ya da kalbin de etkilendiği görülebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği