Google, artık fotoğraflarda hayvanları da ayırt edebiliyor

Geleceğe hoşgeldiniz; Google artık yüz tanıma teknolojisini kullanarak hayvanları da tanıyabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geleceğe hoş geldiniz; Google artık yüz tanıma teknolojisini kullanarak hayvanları da tanıyabiliyor. Google’ın blog yazısında paylaşılan bilgiye göre, fotoğraf depolama uygulaması Google Fotoğraflar, artık hayvanları yüzlerinden tanıyabiliyor. Böylece, kullanıcıların evcil hayvanlarının adını kullanarak arama yapmasına izin veriyor. Bu özellik hem kediler hem de köpekler için kullanılabiliyor. Google’ın bir sözcüsünün açıklamasına göre bu özellik sadece köpek cinslerini birbirinden ayırmıyor, dört ayaklı dostlarımızın her birini bireysel olarak ayırt edebiliyor.

Google Fotoğraflar, kişilerin fotoğraflarını analiz etmek için yapay zeka kullanıyor. ‘Plaj’ kelimesini aratınca tatilde çektiğiniz fotoğrafları, ‘burger’ kelimesini aratınca McDonald’s’ta yemek yerken girdiğiniz ilginç hallerin fotoğraflarını görmeniz mümkün. Hayvan fotoğrafları için getirilen yeni özellik de aynı şekilde işleyecek. Bu yeni teknoloji, yüz tanıma teknolojisinin ne kadar geliştiğinin güzel bir örneğini oluşturuyor. Bilgisayarlar artık aynı cins hayvanlar arasındaki bireyleri bile ayırt edebiliyor.

Kaynak: Business Insider UK

Google artık yüz tanıma teknolojisini kullanarak hayvanları da tanıyabiliyor. Bu özellik hem kediler hem de köpekler için kullanılabiliyor. Google'ın bir sözcüsünün açıklamasına göre bu özellik sadece köpek cinslerini birbirinden ayırmıyor, dört ayaklı dostlarımızın her birini bireysel olarak ayırt edebiliyor. Google Fotoğraflar, kişilerin fotoğraflarını analiz etmek için yapay zeka kullanıyor. Örneğin 'Plaj' kelimesini aratınca tatilde çektiğiniz fotoğrafları görmeniz mümkün. Hayvan fotoğrafları için getirilen yeni özellik de aynı şekilde işleyecek. Bu yeni teknoloji, yüz tanıma teknolojisinin ne kadar geliştiğinin güzel bir örneğini oluşturuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği