Sığırlar için Tinder: Tudder

Tinder örneğinden yola çıkan Birleşik Krallık tarım girişimi Hectare, büyükbaş hayvanlar için eş bulma uygulaması Tudder'ı geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tinder örneğinden yola çıkan Birleşik Krallık tarım girişimi Hectare, büyükbaş hayvanlar için eş bulma uygulaması Tudder’ı geliştirdi. Uygulamada Birleşik Krallık’taki 42 bin çiftlikten hayvanların veri profilleri bulunuyor. Böylece çiftçiler kendi büyükbaş hayvanlarına en uygun çiftleşme partnerini bulabilecekler. Çiftçiler boğaların ve ineklerin fotoğraflarına bakarak ilgilendikleri hayvanı sağa kaydırabiliyor.

Hectare Agritech aynı zamanda internet üzerinden tahıl satışı sitesi Graindex’in de sahibi. Şirket çiftçiler arası ticareti yeniden keşfederek çiftçilerin hayatını daha kolay hale getirmeyi amaçladığını belirtiyor. Toplam 3 milyon Sterlin’den fazla yatırım aldığını söyleyen şirket ayrıca devlet desteklerinden de faydalanıyor. Şirketin yatırımcıları arasında ünlü tenisçi Andy Murray de bulunuyor.

Hectare ‘Sell My Livestock‘ (Hayvanlarımı sat) adlı web sitesini 2014’te açtı ve şu anda Birleşik Krallık’taki çiftliklerin üçte birinin site üzerinden hayvan ticareti yaptığını söylüyor. Mevcut web sitesinin veri tabanını kullanan yeni uygulama ‘biraz eğlenceli’ diye tanımlanıyor ve uygulama mağazasındaki açıklamasında bir sürü kelime oyunu bulunuyor.

“İneğinizi ruh öküzüyle tanıştırın”

Örneğin uygulama “kuzu gibi utangaç çiftlik hayvanlarınızı ruh öküzleriyle tanıştırmayı amaçlıyor” ve “çiftçilerin hayvanları için mee-ros rolü oynaması için tasarlandı.” Hectare’ın yöneticisi Doug Bairner, üreyecek hayvanları eşleştirmenin, insanları eşleştirmekten daha kolay olacağını düşünüyor.

Tudder’daki ilanlar arasında Conwy’den Galler Siyah inekleri, İrlanda’dan siyah alaca düveler ve Oxfordshire’dan Simmental damızlık düveleri bulunuyordu. Çiftçiler bu görselleri sağa kaydırarak hayvanların sahiplerinden daha detaylı bilgiler alabiliyor ve genellikle hayvanları çok uzun mesafeler boyunca taşımayı gerektiren bir süreci hızlandırmış oluyor.

Kaynak: BBC

Tinder örneğinden yola çıkan Birleşik Krallık tarım girişimi Hectare, büyükbaş hayvanlar için eş bulma uygulaması Tudder'ı geliştirdi. Uygulamada Birleşik Krallık'taki 42 bin çiftlikten hayvanların veri profilleri bulunuyor. Böylece çiftçiler kendi büyükbaş hayvanlarına en uygun çiftleşme partnerini bulabilecekler. Çiftçiler boğaların ve ineklerin fotoğraflarına bakarak ilgilendikleri hayvanı sağa kaydırabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği