Google sanat eserlerine odaklanıyor

Google, 2011'de başlattığı Art Project kapsamında dünyanın dört bir yanından sanat eserlerinin gözle görülmeyecek kadar küçük detaylarını fotoğraflıyor.
  • Google Kültür Enstitüsü’nün bir uzantısı olan Art Project, pek çok farklı müzeden sanat eserlerinin ultra yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekiyor.
  • Bu işlem için geliştirilen Art Camera, sanat eserlerinin çok küçük detaylarını yüksek çözünürlüklü olarak çekerek bu küçük görselleri birleştiriyor.
  • Bu yöntemle, sanat eserleri herhangi bir riske maruz kalmadan detaylı bir şekilde incelenebiliyor.

google art project

Google’ın 2011’de başlattığı Art Project (Resim Projesi) çerçevesinde 2016’ya kadar dünyanın dört bir yanından 200 ultra yüksek çözünürlüklü sanat eseri fotoğrafı çekilmişti.İşi biraz hızlandırmak isteyen firma, Art Camera (Resim Kamerası) adlı cihazıyla sadece bu yıl şimdiye kadar çekilen fotoğraflardan beş kat daha fazla fotoğraf çekti.

Resim Projesi, Google Kültür Enstitüsü‘nün (GCI) bir uzantısı. GCI internet kullanıcılarının müzeler ve arşivlerdeki sergi ve koleksiyonları incelemesine olanak sağlıyor. GCI’a son olarak New York Guggenheim müzesi ve Sydney Opera Evi’nin 360 derecelik turu eklendi.

Her görselde bir milyar piksel

Resim Projesi tarafından üretilen gigapiksellik görseller GCI websitesinde yayınlanıyor. Her görsel bir milyarın üzerinde piksel barındırıyor ve kullanıcıların sağa sola hareket ederek ve zum yaparak resimleri çok detaylı bir şekilde incelemesine imkan veriyor. Her bir fırça darbesini görebilecek kadar zum yapmak ve daha sonra bu darbelerin resmi nasıl oluşturduğunu görmek mümkün. Hatta Google, görsellerin çıplak gözle görülemeyecek kadar detay barındırdığını belirtiyor.

Google bu fotoğrafları çekmek için oldukça özel ve pahalı ekipmanlar kullanmak gerektiğini ve dünya üzerinde sadece bir kaç kişinin bu işi yapabildiğini belirterek sadece bu iş için üretilen kendi kamerasını geliştirdiğini ifade ediyor.

Resim Kamerası gigapiksellik görselleri eskisine göre daha hızlı ve daha kolay bir şekilde çekebiliyor. Cihaz kolay taşınabilirliği sayesinde dünyanın çeşitli noktalarında bulunan müzeler ve galerilere götürülebiliyor. Cihazın robotik sistemi, kamerayı bir detaydan diğerine otomatik olarak geçiriyor. Lazer ve sonar teknolojiler kullanan kamera bu sayede her fırça darbesini net bir şekilde fotoğraflıyor.

Bu işlem, sanat eserlerinin hiç yerinden oynatılmadan ve herhangi bir riske maruz kalmadan detaylı bir şekilde incelenebilmesi anlamına geliyor. Bir sanat eserinin tüm detayları fotoğraflandığında, çekilen binlerce kare Resim Kamerası tarafından tek bir görsel haline getiriliyor.

Google bu kamera ile çekilen ilk ultra yüksek çözünürlüklü görselleri yayınladı. Bu görseller arasında Pissarro, Signac, Rembrandt, Van Gogh ve Monet’nin eserleri bulunuyor. Sanat eserlerinin dökümantasyonu için dünya genelindeki sanat enstitülerine ücretsiz olarak Resim Kamerası gönderilmesi planlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği