Rusya kendi hızyuvarını yapacak

Hızyuvar (hyperloop) projesini uygulamaya çalışan şirketlerin bir rakibi de bu teknoloji için harekete geçen Rusya.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Düzenli olarak çalışan bir hızyuvar (hyperloop) projesi görmemiz için önümüzde daha yıllar var ancak bu durum uluslararası yetkililerin, Elon Musk’ın fütüristik ulaşım sistemi üzerine planlar yapmasına engel değil. Son raporlara göre Rusya, hızyuvar benzeri bir proje ile ülkenin kuzeyini güneyine ve doğusunu batısına bağlamayı planlıyor.

Yerel haber servisi RBC’nin açıklamasına göre bu sistemin ilk ayağı Baltık Denizi’ndeki limanları Moskova’daki terminallere bağlayacak. Moskova ve St. Petersburg şehirleri arasında kurulacak yaklaşık 700 kilometrelik ikinci bir hattın da projenin ikinci ayağı olacağı düşünülüyor.

“Batıya göre iki kat daha ucuza yaparız”

“Batı standartlarına göre böyle bir projenin maliyeti 21 milyar dolar olurdu” diyen St. Petersburg Demiryolu Yenilik ve Geliştirme Merkezi Başkanı Anatoly Zaitsev, “Bizim standartlarımıza göre maliyeti yarı yarıya düşürerek 12 ila 13 milyar dolar civarında harcama ile bu projeyi gerçekleştirebiliriz.” diye konuştu.

Bu açıklama, Mayıs ayının başında Rusya’nın yüksek hızlı ulaşım sistemlerine ne kadar hazırlıklı olduğu yönünde açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov’un konuşmasının ardından geldi.

“Büyük ihtimalle Rusya, bu projenin uygulanması için diğer hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır durumda” diyen bakan “Hızyuvar projesi konusunda benzer çalışmalar da uzun süredir yürütülüyor. Bu bağlamda yeni adımlar bekliyor muyuz? Prensip olarak evet ve 2030’a kadar ulaşım hedefimiz, ulaştırma alanında yeni gelişmelerin ve yeni ulaşım araçlarının kullanılmasını öngörüyor.” şeklinde konuştu.

Magnetic levitation train

Ulaştırma alanında yeni atılımlarda bulunmak isteyen ve 2030'a kadar yeni teknolojileri ülkede kullanmak isteyen Rusya, kendi hızyuvar (hyperloop) projesini geliştiriyor. Projenin ilk ayağında Baltık Denizi kıyısındaki limanların Moskova'ya bağlanması, ikinci ayağında ise Moskova'nın St. Petersburg'a bağlanması planlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği