Hızyuvarlar su altına iniyor

Hyporloop One şirketinin yöneticisi Brogan BamBrogan, üretecekleri hızyuvarın su altında gidebileceğini ve talep üzerine gelen vagonları olacağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hyperloop One geçtiğimiz ay çölde kurduğu bir ray sistemi üzerinde metal bir kızağı 2 saniyede saatte 185 km hıza ulaştırarak yaptığı deneyle gündeme gelmişti. Şirket, diğer birkaç şirket gibi, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından geliştirilen konsepte dayalı, yüksek hızlı bir taşıma sistemi geliştirmek için çalışıyor.

Proje gerçekleşmeye adım adım yaklaştıkça her geçen gün daha ilginç hale geliyor. Hyperloop One baş teknoloji yöneticisi Brogan BamBrogan şirketin ilerlemesiyle alakalı bazı ilginç fikirlerini Science Friday adlı radyo programında açıkladı. BamBrogan şirketin yeni bir şey icat etmediğini belirterek söze başladı: “Hyperloop şu anda inşa edilebilir ama şu noktada kamu kullanımı için inşa edilmesi çok masraflı olur. Halbuki yenilik dediğimiz şeyin masrafları azaltarak üretimi kolaylaştırması ve yaygınlaştırması gerekir.”

“Su altı sistemler göreceğiz”

BamBrogan, bu hızlı ulaşım teknolojisinin insanları şehirlere sıkışıp kalmaktan kurtararak pek çok yeni imkân sağlayabileceğini söyledi. “İnsanların kendilerinin bile istediklerini henüz bilmedikleri şeyleri önlerine sunmayı planlıyoruz. O yüzden zemin üstü sistemler, yer altı sistemleri ve su altı sistemleri göreceğiz.” diye ekledi.

Talep üzerine gelen vagonlar

Bambrogan, hızyuvar (hyperloop) konseptinin en önemli avantajının güvenlik olduğunu, geleneksel ulaşım yöntemlerinde karşılaştığımız, kötü hava şartları gibi, sorunları ortadan kaldırdığını belirtti. Hızyuvarın uzun vagonlardan oluşan trenler şeklinde mi yoksa küçük otobüsler halinde mi inşa edileceği sorulduğunda ise “Çağrıldığında gelecek ve durmaksızın yolcuları bir yerden bir yere taşıyacak bir sistem şeklinde olacak. Trene benzeyecek ama arabada seyahat ediyormuşsunuz hissi verecek.” dedi.

hyperloopconcept

BamBrogan sözlerine şöyle devam etti: “Kimse arabasına erken ulaşmaz, çünkü arabanız siz istediğiniz zaman hareket eder. O yüzden birbirinden ayrı küçük vagonlar tasarlayacağız, böylece bir yolcu istasyona geldiğinde vagona binip gitmek istediği yere anında gidebilecek.”

Halka açık ilk denemenin ne kadar basit düzeyde olduğunu düşündüğümüzde Hyperloop One gibi şirketlerin kat etmesi gereken çok fazla yol olduğu aşikar. Yine de böylesine farklı ve büyüleyici bir ulaşım yöntemine bu kadar yakın olduğumuzu bilmek çok heyecan verici.

hyperloop

Hyperloop One adlı şirket hızyuvar (hyperloop) adı verilen yüksek hızlı bir taşıma sistemi geliştirmek için çalışıyor. Şirketin baş teknoloji yöneticisi Brogan Bambrogan’ın bir radyo programında verdiği bilgiler göz önünde bulundurulduğunda bu sistem alıştığımız ulaşım şekillerinden çok daha farklı olacak. İstasyona vardığınızda küçük bir vagona binip diğer yolcuların gelmesini beklemeden yola çıkabileceksiniz. Ayrıca bu sistem karada, yer altında ya da su altında kurulabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği