Hızyuvar Riyad-Cidde arasını 76 dakikaya indirecek

Hızyuvar teknolojisi, normalde 10 saatten fazla süren Riyad-Cidde arası yolu 76 dakikaya indirme iddiasına sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hızyuvar, sıradan bir trenden on kat daha hızlı şekilde yolcu ya da kargo taşıyabilen bir ulaşım konsepti. Yakın zamanda yapılan bir açıklamayla, Cidde’nin kuzeyine 35 kilometre uzunluğunda bir hızyuvar hattı inşa edileceği duyuruldu.

Hızyuvarla ulaşımının gerçek hayata uygulanabilir bir konsept olduğundan şüphe duyanlar var. Ancak Virgin Hyperloop One şirketinin çalışmalarını etkilemiyor. Şirket, hızyuvar teknolojisinin Riyad-Cidde arasını 76 dakikaya indirebileceğini söylüyor.Şu anda iki şehir arasında yolculuk etmek 10 saatten fazla sürüyor.

Her yıl yarışma yapılıyor

Suudi Arabistan, “Virgin Hyperloop One şirketiyle yaptığımız iş birliği hem bizim hem de tüm Suudi Arabistan için gurur kaynağı.” ifadesini kullandığı bir açıklama yaptı. Şirket 2017’nin Temmuz ayında Nevada’da saatte 100 kilometre hızla giden bir hızyuvar kabini test etmişti. Elon Musk, hızyuvar teknolojisinin sınırlarını test etmek için SpaceX’in genel merkezinde her yıl yarışma düzenliyor. Bu yılın kazananı, Münih Teknik Üniversitesi’nden bir grup mühendis olmuştu. Bunun ardından Elon Musk attığı bir tweet’te 2020’de yapılacak yarışmanın yeni inşa edilen 10 kilometrelik bir tünelde gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Kaynak: BBC

Hızyuvar, sıradan bir trenden on kat daha hızlı şekilde yolcu ya da kargo taşıyabilen bir ulaşım konsepti. Yakın zamanda yapılan bir açıklamayla, Cidde'nin kuzeyine 35 kilometre uzunluğunda bir hızyuvar hattı inşa edileceği duyuruldu. Bu sayede normalde 10 saatten fazla süren Riyad-Cidde yolculuğu 76 dakikaya inecek.

2 Yorum

    • Hyperloop kelimesi, ilk kez duyan bir Türk için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ancak hızyuvar gibi bir kelime en azından bu ulaşım aracına dair fikir veriyor. Bu gibi dilimize yeni giren kelimelerde Türkçe karşılığı kullanmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca hızyuvar, Vikipedi’de de hyperloop’a Türkçe karşılık olarak öneriliyor. Bizim uydurduğumuz bir kelime değil.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği