Dubai emniyet teşkilatını robotlara devredecek

Robotların polis gücüne dahil olması için başlatılan çalışmanın ilk aşaması olarak, bugün yeni polis robotlar Dubai'de göreve başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai’de bugün tarihi bir gün. Robotların polis gücüne dahil olması için başlatılan çalışmanın ilk aşaması olarak bugün yeni polis robotlar Dubai’de göreve başlayacak. PAL Robotics tarafından geliştirilen REEM adlı robotlar, merkeze video görüntüsü gönderecek, kendisine rapor edilen suçları polise bildirecek, para cezalarını tahsil edecek, yüz tanıma ve dokuz farklı dil konuşma yetenekleri ile insanlarla iletişim kuracak. REEM ilk olarak alışveriş merkezlerine ve turistik mekanlara yerleştirilecek.

Hedef insan gibi robotlar geliştirmek

Dubai, 2030’a kadar polis gücünün yüzde 25’ini robotlara emanet etmek istiyor. Bu plan dahilinde bir sonraki adım, polis istasyonlarına resepsiyonist robotların yerleştirilmesi olacak. Duabi Polisi Akıllı Hizmetler Departmanı Yöneticisi Halid Nasser Elrazuki CNN’e yaptığı açıklamada nihai amacın sıradan bir polis memuru gibi çalışabilen tamamen işlevsel robotları kullanıma sokmak olduğunu açıkladı.

Robot polis ya da asker fikri çok eski bir bilim kurgu ürünü ancak her geçen gün bu düşünce gerçekleşmeye daha da yaklaşıyor. Şubat ayında Çin’de AnBot adlı yüz tanıma özelliği olan ve suçluları polisler gelene kadar kovalayabilen robotlar kullanılmaya başladı. FEDOR adlı Rus robotu ise isabetli atışları, ağırlık kaldırma yeteneği ve yürüyüşüyle Robocop’a benzetiliyor.

Kim sorumlu olacak?

Tabii bir robotun asayişi sağlamasındaki en büyük endişe, bir hata durumunda suçlunun kim olacağı. Elon Musk, Steven Hawking ve diğer önemli bilimciler, yapay zekanın ciddi bir varoluşsal risk taşıdığını ve robotların asla insanları öldürmeye programlanmaması gerektiğini dile getirmişlerdi.

Robot etiği konusunda uzman Prof. Alan Winfield konu ile ilgili olarak “Asıl sorun robotların hatalarından sorumlu tutulamıyor olması. Nasıl cezalandıracaksınız? Nasıl yaptırım uygulayacaksınız? Bu mümkün değil.” diyor.

Kaynak: Futurism

Dubai'de bugün tarihi bir gün. Robotların polis gücüne dahil olması için başlatılan çalışmanın ilk aşaması olarak bugün yeni polis robotlar Dubai'de göreve başlayacak. PAL Robotics tarafından geliştirilen REEM adlı robotlar, merkeze video görüntüsü gönderecek, kendisine rapor edilen suçları polise bildirecek, para cezalarını tahsil edecek, yüz tanıma ve dokuz farklı dil konuşma yetenekleri ile insanlarla iletişim kuracak. REEM ilk olarak alışveriş merkezlerine ve turistik mekanlara yerleştirilecek. Dubai gelecekte insan gibi hareket eden robot polis memurları da kullanmak istiyor ancak böyle bir durumda robotların hatalarından kimin sorumlu tutulacağı sorusu hala yanıtlanabilmiş değil.

3 Yorum

  • “robotların asla insanları öldürmeye programlanmaması gerektiğini dile getirmişlerdi.” İnsanlarda insanı öldürmemeli. Bunu kutsal kitaplar bildiriyor, dinin emirlerine itaat etmeyenlerin etik değerlere olan sadakatı mı tartışılıyor.

  • En kısa zamanda yerli ve milli bir benzerini bekliyorum. Böylece devlet, yeni polis alımı yaparken uzun uzadıya güvenlik soruşturması vs. işleriyle uğraşmak zorunda kalmaz. FETÖ, polis teşkilatımıza kesinlikle sızamaz. Şimdi onlar düşünsün. :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği