Hawking: İnsanlığın son 1000 yılı

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, Dünya'nın kırılgan olduğunu ve başka bir gezegen bulamamamız halinde Dünya'da bin yıldan fazla yaşayamayacağımızı söyledi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking pazartesi günü yaptığı bir konuşmada, insanlığın Dünya’yı terk etmek için bin yılı kaldığını söyledi. Günümüzün gidişatına bakarak bundan bin yıl sonra Dünya’da yaşamın mümkün olmayacağını ifade eden Hawking, kendimize yaşayacak yeni gezegenler bulmamız gerektiğini dile getirdi.

Son 50 yıl içinde insanlığın evreni anlama konusunda çok büyük bir aşama kaydettiğini ifade eden ünlü bilimci, 2016’nın yaşamak ve araştırma yapmak için ideal bir zaman olduğunu düşündüğünü belirtti. “Bugünkü bilgi seviyemize ulaşmış olmamızda en ufak bir katkım varsa kendimi mutlu sayarım” diyen Hawking, evrenin ufacık parçaları olarak evreni anlama konusunda elde ettiğimiz başarının bir zafer olduğunu vurguladı.

Günümüzün süper bilgisayarları ve diğer teknolojik aygıtlarla evrene dair çok daha fazla şey öğrenip galaksilerin haritasını çıkaracağımızı söyleyen Hawking, “Belki de bir gün yerçekimsel dalgaları kullanarak evrenin geçmişine, Big Bang’e bakacağız” dedi. “Ancak geleceğimize de bakmamız gerek” diyen Hawking “Bu kırılgan gezegenimizi terk etmezsek bin yıl daha hayatta kalabileceğimizi düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Karamsar açıklamalar ilk değil

Stephen Hawking’in son dönemde yaptığı açıklamalar genellikle karamsardı. Ocak ayında yaptığı açıklamada yapay zekanın tehlikeli bir yöne doğru evrilebileceğine dikkat çeken ve bu konuda temkinli davranılması gerektiğini belirten Hawking, Mars’a yerleşme konusunda ise önümüzdeki 100 yıl boyunca yapılacak çalışmaların ardından güvenli bir koloni kurulabileceğini, bu dönemde gezegene gidecek kişileri tehlikelerin beklediğini ifade etti.

Britanya’nın AB’den çekilmesi konusunda da yorumda bulunan Hawking, “Tıpkı çocuklar gibi, elimizdekileri paylaşmayı öğrenmek zorundayız.” diyerek Britanya halkına uyarıda bulundu.

Çocuklara tavsiyeler

Ünlü bilimci bu uyarılarının ardından konuşmasını hoş sözlerle noktaladı. Çocuklara evrende daha keşfedilmesi gereken çok şey olduğunu söyleyen Hawking “[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ayaklarınıza değil yıldızlara bakın. Gördüklerinizi anlamlandırmaya çalışın. Evrenin var olmasını sağlayan şeyin ne olduğunu araştırın. Meraklı olun.[/inlinetweet] Ne kadar zor görünse de her zaman yapıp başarılı olabileceğiniz bir şeyler vardır. Önemli olan vazgeçmemek” dedi.

Kaynak: Independent

Pazartesi günü bir etkinlikte yaptığı konuşmada Dünya'nın geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Stephen Hawking, bundan bin yıl sonra insanların Dünya'da hayatta kalamayacağını iddia etti. Kendimize yeni bir gezegen bulmamız gerektiğini belirten Hawking, 2016'nın evreni keşfetmek için çok uygun bir yıl olduğunu, elimizdeki teknolojilerle galaksilerin haritasını çıkarmaya ve evreni anlamaya devam edeceğimizi ifade etti.

4 Yorum

  • Yine iyimsermiş, bir iklimbilimci buzulların erimesinden nedeniyle çıkacak metan gazından dolayı 2030’da dünya da insan göreceğini zannetmiyormuş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği