Stephen Hawking’den miras kalan 5 öngörü

Yaşamı boyunca birçok radyo, televizyon programı ve etkinliğe katılan ünlü fizikçi Stephen Hawking'in geleceğe dair pek çok öngörüsü vardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Öngörülü fizikçi Stephen Hawking, Çarşamba günü 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bilimciler genelde sevilen birer ünlü haline gelmezler ancak kara delikler, kuantum mekaniği ve fiziksel kozmoloji alanlarının entelektüel lideri Hawking halkın sevgisini kazanmış biriydi.

Katıldığı sayısız televizyon, radyo programı ve etkinlikler sayesinde Hawking’in geleceğe dair öngörülerinin arşivine sahibiz. Hawking, gelecek yıllarda çok büyük zorluklarla karşılaşacağını tahmin ettiği insanlığı koruma konusunda tutkulu biriydi. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Lizbon’daki bir teknoloji konferansına katılan Stephen Hawking, yapay zekanın “insanlığın başına gelebilecek en kötü şey olabileceğine” dair uyarıda bulunmuştu. Yapay zekanın öğrenebilecekleri sınırsız olduğundan, Hawking bir gün yapay zekanın insan beyni sınırlarını yakalayabileceğini hatta bizi geçebileceğini düşünüyordu. Geçtiğimiz yıl Web Zirvesi’ne katıldığında “Etkili bir yapay zeka yaratmak, ya uygarlık tarihimizin en büyük başarısı ya da en kötü olayı olacak. Yapay zekanın her işimize yardım mı edeceğini, bizi görmezden mi geleceğini yoksa bizi yok mu edeceğini bilemiyoruz.” demişti.

Yapay zekanın “insanlığın başına gelen en kötü şey” olabileceğini düşünüyordu

Kasım ayında Wired ile görüşen Hawking, yapay zekanın “tamamen insanların yerini almasından” korktuğunu belirtmişti. Hawking bu konuda Elon Musk ile aynı görüşte. Bu yüzden Musk ve Hawking, 2017’nin Şubat ayında, yapay zekanın gelişimini yönlendirmesi gerektiğini düşündükleri 23 maddelik bir listeye imza atmıştı.

Hawking, uzaylılarla karşılaşmanın kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyordu

Hawking, bir gün kaçınılmaz şekilde uzaylılarla karşılaştığımız zaman arkamıza bakmadan kaçmamız gerektiğine inanıyordu.

2010 yılında İngiliz Times gazetesine konuşan Hawking, “Zeki yaşam formunun karşılaşmak istemeyeceğimiz bir şeye nasıl dönüşebileceğini görmek için dönüp kendimize bakmamız yeterli. Uzaylıların, kendi ana gezegenlerindeki bütün kaynakları tüketip devasa gemilerde yaşıyor olabileceğini hayal ediyorum. Bu tür gelişmiş uzaylılar, ulaşabildikleri gezegenleri ele geçirip kolonize etmeye çalışan göçebeler olabilir.” demişti.

Ancak yakın zamanda uzaylılarla karşılaşmayacağımızı da düşünüyordu

Düşman uzaylı uygarlığıyla ilgili endişelerine rağmen Hawking hiçbir zaman yakın zamanda bir uzaylı istilası olacağını söylemedi. 2016’nın Nisan ayında Breakthrough Starshot Projesi‘yle ilgili bir konferansta konuşan Hawking, önümüzdeki 20 yılın ‘uzaylısız’ geçeceğini söyledi.

Kalabalığa seslenen Hawking “Uzaylı yaşam formu bulma olasılığımız düşük. Ancak Kepler göreviyle yapılan keşifler, sadece bizim galaksimizde bile yaşama elverişli milyarlarca gezegen olduğuna işaret ediyor. Görülebilir evrende en az 100 milyon galaksi var. Yani evrende başkalarının da yaşaması muhtemel görünüyor.” dedi.

Dünya’daki yaşamımızın bir gün sona ereceğini düşünüyordu

Hawking, Breakthrough Starshot Projesi’yle çalıştığı sırada, önümüzdeki bin ila on bin yıl içinde, insanların kesinlikle yıldızlararası kolonilerde yaşayacağını ifade etti. Hawking’e göre bizim için en iyisi bu olacak. Dünya’nın asteroit ve süpernova gibi astronomik olaylara sahne olma tehlikesi olduğunu tahmin eden ünlü fizikçi, insanlık olarak hayatta kalabilmek adına “eninde sonunda yıldızlara açılmalıyız” dedi.

Hawking’in bu konudaki tek tahmini bu değildi. 2017’nin Haziran ayında Starmus Festivali’ne katıldığında da, Dünya’ya verdiğimiz zarar yüzünden önümüzdeki 200 ila 500 yıl içinde bu gezegenden ayrılmaya hazırlanmamız gerektiğini söyledi. Norveç’in Trondheim şehrinde kalabalığa seslenen Hawking “Yerimiz daralıyor ve gidebileceğimiz tek yer diğer gezegenler. Başka güneş sistemlerini keşfetmemizin zamanı geldi. Belki de bizi kendimizden kurtaracak tek şey uzaya yayılmaktır.” dedi.

Hawking iklim değişikliğinin Dünya’yı harap edebileceğini düşünüyordu

Ünlü bilimci iklim değişikliğinin gezegenimizin sonunu getirebileceğine inanan birçok bilimciye katılıyordu ancak Hawking bu konuda biraz daha umutlu bir tutum sergiliyordu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında BBC News‘a konuşan Hawking “Küresel ısınmanın geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmesine çok az kaldı. İklim değişikliği, karşı karşıya olduğumuz ve eğer şu anda harekete geçersek kaçınabileceğimiz en büyük tehlikelerden biri.” dedi.

Hawking, iklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan noktaya gelmesini engellemek için Donald Trump gibi dünya liderlerinin Paris Anlaşması‘yla düzenlenen kurallara bağlı kalması gerektiğini düşünüyordu. Hawking’e göre insanlık olarak kıyamet günümüz gelmedi ve bunu böyle devam ettirmek kendi davranış ve marifetlerimize bağlı.

Kaynak: Inverse

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, geçtiğimiz Çarşamba günü hayata veda etti. Bilgisayar temelli bir iletişim sistemiyle evrenin mucizelerini anlatan Hawking, bizlere geleceğe dair birçok öngörüsünü miras bıraktı. Ünlü fizikçi, katıldığı çeşitli televizyon, radyo programlarında ve etkinliklerde uzaylılarla karşılaşmanın insanlık için pek hayırlı olmayacağını tekrarladıysa da önümüzdeki 20 yılın 'uzaylısız' geçeceğine inanıyordu. Önümüzdeki bin ila on bin yıl içinde insanların kesinlikle yıldızlararası kolonilerde yaşayacağını ifade eden Hawking'in yapay zekayla ilgili tahmini ise "insanlığın başına gelen en kötü şey" olabileceğine yönelikti. İklim değişikliğinin Dünya'nın sonunu getirmese bile çok yıkıcı etkileri olabileceğini düşünen Hawking, iklim değişikliği konusunda bardağı taşıran son damlayı beklemeden elimizden geleni yapmamız gerektiğini söylüyordu.

3 Yorum

  • bu adamın bütün olayı popülarite. bilime kattığı bu yazıdan da anlaşılacağı gibi birşey yok. ateizm propagandası yapılıyor sayesinde.
    nobeli yok.En büyük başarısı hawking radyasyonu ..kral çıplak vol. 2018

    • ağzı olan konuşuyor.. stephen hawking işlevsiz vücudunda beynini inanılmaz iyi kullandı olaya istediğiniz gibi bakıyorsunuz..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği