Hawking insanlığın geleceğini belgeselde test edecek

Stephen Hawking, bir BBC belgeselinde, insanların hayatta kalabilmek için 100 yıl içinde başka bir gezegeni kolonileştirmesi gerektiği fikrini inceleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stephen Hawking, insan ırkının geleceğine dair teorilerini, BBC’nin hazırladığı bir belgeselde test edecek. BBC’nin bir ‘dönüm noktası’ olarak nitelendirdiği iki bölümden oluşacak programda Hawking, insanların hayatta kalabilmek için 100 yıl içinde başka bir gezegeni kolonileştirmesi gerektiği fikrini inceleyecek.

Cambridge Üniversitesinde profesör olarak görev alan Hawking, eski öğrencisi Christophe Galfard ve mühendislik profesörü Danielle George ile dünyayı gezerek yanıtlar arayacak.

Üçlü, plazma roketlerinden insan hibernasyonuna kadar bir çok farklı teknolojik ihtimali inceleyecek. Programda Hawking’in düşüncelerinin aslında o kadar da fantastik olmadığı gösterilecek.

‘Expedition New Earth’ (Keşif Yeni Dünya) olarak adlandırılan program, bu yıl içerisinde yayınlanacak ve geçmişte ‘Obama’nın Beyaz Saray’ının İçinde’ adlı belgeseli de hazırlayan Brook Lapping tarafından hazırlanacak.

“Bin yıl ömrümüz kaldı”

Hawking geçtiğimiz yıl Oxford Union münazara topluluğunda yaptığı bir konuşmada teorisini dile getirmiş ve insanlığın yok olmadan önce sadece bin yıllık ömrü kaldığını düşündüğünü söylemişti. “İnsanlığın geleceği için uzay çalışmalarına devam etmeliyiz” diyen Hawking “Kırılgan gezegenimizi terk etmeden bin yıl daha hayatta kalabileceğimizi düşünmüyorum.” şeklinde konuşmuştu.

74 yıllık ömrü boyunca Hawking pek çok kez bu engellenemez kaderimizden bahsetmiş, konuşmalarında nükleer savaş riski ya da yaklaşan küresel ısınma tehlikesini dile getirmişti. Hawking ayrıca yapay zekanın aşırı gelişmesinin de insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Business Insider

Stephen Hawking, insan ırkının geleceğine dair teorilerini, BBC'nin hazırladığı bir belgeselde test edecek. BBC'nin bir 'dönüm noktası' olarak nitelendirdiği iki bölümden oluşacak programda Hawking, insanların hayatta kalabilmek için 100 yıl içinde başka bir gezegeni kolonileştirmesi gerektiği fikrini inceleyecek. Cambridge Üniversitesinde profesör olarak görev alan Hawking, eski öğrencisi Christophe Galfard ve mühendislik profesörü Danielle George ile dünyayı gezerek yanıtlar arayacak.

4 Yorum

  • Aklını toplarsa insanoğlu evrenin nihai sonuna kadar hayatını devam ettirir, yok eğer bu hızlı nüfus artışı ve iklim değişimini gözardı ederse Hawking’in haklı çıkmasına bile gerek yok!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği