Stephen Hawking’in popüler kültüre etkileri

Stephen Hawking oynadığı diziler ve sesiyle katkıda bulunduğu albümlerle popüler kültürde de önemli bir yere sahipti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stephen Hawking yıldızları araştırmış olabilir ama aynı zamanda kendisi de bir yıldızdı. Geçtiğimiz gün 76 yaşında hayatını kaybeden eşsiz fizikçinin insanlık ile paylaştıkları bizimle sonsuza kadar yaşamaya devam edecek. Sadece kütleçekimsel tekillik veya kara delik mekaniği üzerindeki büyük buluşları değil aynı zamanda alçak gönüllülüğü de. Bir radyasyon tipinin adını taşıyan modern bilim insanının olabileceği kadar mütevazı olan Hawking, bu niteliklerini popüler kültürde kendine özgü şekilde bolca vurguladı.

Filmler

Oscar ödüllü belgeselci Errol Morris 1991 yılında Hawking’in en çok bilinen kitabı olan Zamanın Kısa Tarihi üzerine bir film yaptı. Ancak daha sonra çalışmaları kadar önemli olan hayat hikayesi de sinemaya taşındı. Önce 2004 yılında genç Stephen Hawking rolünü Benedict Cumberbatch’in oynadığı BBC’nin Hawking filmiyle, daha sonra 2015 yılında performansından dolayı Eddie Redmayne’in Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldığı Her Şeyin Teorisi filmiyle.

Televizyon

Hawking kendisi hakkında yapılan filmler ve belgesellerin yanı sıra televizyon dizilerinde de rol aldı. Örneğin, Star Trek: The Next Generation dizisinde Einstein, Newton ve bir android olan Data ile poker oynadı. The Big Bang Theory’de ise Sheldon Cooper’ın tezini değerlendirdi. Hawking’in yer aldığı dizileri gerçekten sevip sevmediğini bilmesek de, bu dizilerin yapımcılarının fizik ve kozmolojiye olan katkılarından dolayı kendisine olan saygı ve sevgisinden kesinlikle haberdardı. Bu yapımlarda küçük bir rol alarak da bu dizilerin fanlarıyla bu tutkularını paylaşmayı istemiş olmalı.

Eşsiz fizikçinin Matt Groening’in The Simpsons ve Futurama çizgi dizilerinin bir hayranı olduğunu söylersek pek de yanlış olmaz. 2004 İngiliz Komedi Ödülleri’nde Hawking, Matt Groening’e yaşam boyu başarı ödülünü takdim etmiş ve Groening ise ünlü fizikçiye Simpsons’daki karakterinin küçük bir oyuncak modelini vermişti. The Simpsons’da en az 4 kez yer alan Hawking, Futurama’da da birçok kez Neil deGrasse Tyson, Bill Nye ve George Takei gibi isimlerle yer aldı.

Bununla birlikte Stephen Hawking bazı komedyenlerin talk-show’larına katıldı. Conan programında kendisini arayan Jim Carrey ile konuştu ve John Oliver ile 2014 yılında komik ve bilgilendirici bir röportaj yaptı.

Albümler ve Videolar

2014’te Hawking’in sesi Pink Floyd’un şarkılarında Divison Bell albümünden 20 yıl sonra Keep Talking albümüyle ikinci kez yer aldı. Bir yıl sonra ise Hawking, 1983 yılında yayınlanan Monty Python ve Hayatın Anlamı filminde çalan “The Galaxy Song” şarkısını seslendirdi.

Hawking’in geçtiğimiz hafta Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının 40. yılı anısına BBC Radio 4’te yayınlanmaya başlayan radyo programında Guide Mark 2’yi seslendirdiğini de unutmamak lazım. Geçtiğimiz yıllarda Keanu Reeves’in seslendirme ile katkıda bulunduğu Hawking ile Paul Rudd arasındaki efsanevi kuantum satranç karşılaşması ise yüzümüzde hala bir tebessüm oluşturuyor.

Son olarak Stephen Hawking gibi evrendeki en büyük zihinlerden birisinin viral video akımına katılacağını düşünmezsiniz, değil mi? Ancak Hawking’in bunu yapmasının önemli bir nedeni vardı. The Ice Bucket Challenge, Hawking’in gençlik yıllarından beri hareket ve konuşma yetisini kaybetmesine neden olan ALS hastalığı hakkında insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyordu. Tabii, Hawking daha önce zatürre geçirdiği için çocukları gönüllü olmuş ve bu akıma destek olmuşlardı.

Teorik fiziğe olduğu kadar tüm insanlığa katkıda bulunmuş ve birçok kişiye bilimi sevdiren Stephen Hawking’i özleyeceğiz.

Kaynak: Fast Company

 

Stephen Hawking yıldızları araştırmış olabilir ama aynı zamanda kendisi de bir yıldızdı. Geçtiğimiz gün 76 yaşında hayatını kaybeden eşsiz fizikçinin insanlık ile paylaştıkları bizimle sonsuza kadar yaşamaya devam edecek. Sadece kütleçekimsel tekillik veya kara delik mekaniği üzerindeki büyük buluşları değil aynı zamanda alçak gönüllülüğü de. (Bir radyasyon tipinin adını taşıyan bir modern bilim insanının olabileceği kadar mütevazı) Dünyadaki en zeki insanlar bile kendisiyle cömert olmak ve kendini çok ciddiye almamak konusunda ondan birçok şey öğrenebilir. Hawking, bu nitelikleri popüler kültürde kendine özgü şekilde bolca vurguladı.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, The Simpsons ve Futurama gibi çizgi dizilerde kendi karakterini seslendirirken, Star Trek: The Next Generation ve The Big Bang Theory dizilerinde kısa roller aldı. Pink Floyd ve Monty Python'un şarkılarını söyleyen Hawking, komedyen Conan O'Brien ve John Oliver'ın programlarına katıldı. BBC Radio 4'te Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabındaki karakteri seslendirdi ve aktör Paul Rudd ile "kuantum satranç" karşılaşması yaptı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği