Stephen Hawking’in sandalyesi açık artırmada

Stephen Hawking’in tekerlekli sandalyesi ve hayatı boyunca aldığı ödüllerin bazıları toplamda yaklaşık 600 bin Sterlin’e (4,25 milyon Lira) satıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stephen Hawking’in tekerlekli sandalyesi ve hayatı boyunca aldığı ödüllerin bazıları toplamda yaklaşık 600 bin Sterlin’e (4,25 milyon Lira) satıldı. Düzenlenen açık artırmada, ünlü fizikçinin doktora tezi ise neredeyse aynı fiyata alıcı buldu. Etkinlikte diğer ünlü bilimcilere ait eşyalar da satıldı.

1,8 milyon Sterlin toplandı

Christie’s tarafından internet üzerinden gerçekleştirilen açık artırmada 52 adet eşya toplamda 1,8 milyon Sterlin’den fazla gelir getirdi. Hawking’in yanı sıra Isaac Newton, Charles Darwin ve Albert Einstein’a ait eşyalar da açık artırmayla satıldı.

Doktora tezinin yaklaşık 150 bin Sterlin’e satılması bekleniyordu ancak satın alan kişinin neticede 584 bin 750 Sterlin vermesi gerekti. Hawking’in motorlu tekerlekli sandalyesi ve aralarında Albert Einstein Doğa Bilimlerinde Başarı Ödülü de bulunan yedi adet ödülden oluşan set toplamda 593 bin 500 Sterlin’e satıldı. (Tekerlekli sandalye ve ödül seti ayrı ayrı 296 bin 750 Sterlin’e satıldı). Newton’ın el yazması eserlerinden biri 100 bin Sterlin’e satılırken Darwin tarafından yazılan bir mektup 50 bin Sterlin’e alıcı buldu. Einstein’ın bir el yazması ise 32 bin 500 Sterlin’e satıldı.

Devlerin omuzlarında…

“Devlerin omuzlarında” olarak adlandırılan satış, Newton’ın kendi başarılarını tanımlamak için kullandığı “Eğer daha uzağı görebiliyorsam bu, benden önceki devlerin omuzlarında durduğum içindir” ifadesine göndermede bulunuyor.

Tekerlekli sandalyenin satışından elde edilecek gelir, Stephe Hawking Derneği ve Motor Nöron Hastalığı Birliği’ne bağışlanacak. Hawking hayatının çoğunu motor nöron hastalığı ile mücadele ederek geçirdi ve Mart ayında 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İngiliz fizikçinin bazı makaleleri de açık artırmada satıldı. 1974’te yazılan “Kara Delik Patlamaları?” makalesinin bir kopyası 7 bin 500 Sterlin’e alıcı buldu. Hawking makalede kara deliklerin karacisim radyasyonu yaydığını tahmin etmişti. Bu olay şu anda Hawking Radyasyonu olarak da biliniyor.

Hawking’in ünlü kitabı A Brief History of Time’ın (Zamanın Kısa Tarihi) parmak basılarak imzalanmış bir kopyası 68 bin 750 Sterlin’e, bir ceketi 40 bin Sterlin’e ve Simsponlar dizisinde yer aldığı bölümün senaryosu da 6 bin 250 Sterlin’e alıcı buldu.

“Hayranları için bir fırsat oldu”

Hawking’in kızı Lucy bu açık artırmanın, babasına hayranlık duyanlar için, ünlü fizikçinin olağanüstü hayatından bir parçaya sahip olma fırsatı sunduğunu söyledi. Hawking’in çocukları babalarının bilimsel arşivini tüm ulus için saklamak istiyor. Christie’s bu arşivi İngiliz yetkililere, miras vergisi karşılığında vermek için görüşmelerde bulunuyordu.

Diğer önemli eşyalar arasında Isaac Newton tarafından imzalanmış bir borç senedi (56 bin 250 Sterlin’e satıldı), Charles Darwin’in “Doğa bilimcinin Challenger yolculuğu üzerine hazırladığı raporun parıldayan bir incelemesi” olarak adlandırılan bir mektup (15 bin Sterlin) ve Einstein’ın, Newton üzerine görüşlerini anlattığı ve daha önce Einstein’ın oğluna ait olan bir yazı (13 bin 750 Sterlin) bulunuyordu.

Kaynak: The Guardian

Stephen Hawking’in tekerlekli sandalyesi ve hayatı boyunca aldığı ödüllerin bazıları toplamda yaklaşık 600 bin Sterlin’e (4,25 milyon Lira) satıldı. Düzenlenen açık artırmada, ünlü fizikçinin doktora tezi ise neredeyse aynı fiyata alıcı buldu. Etkinlikte diğer ünlü bilimcilere ait eşyalar da satıldı. Christie’s tarafından internet üzerinden gerçekleştirilen açık artırmada 52 adet eşya toplamda 1,8 milyon Sterlin’den fazla gelir getirdi. Hawking’in yanı sıra Isaac Newton, Charles Darwin ve Albert Einstein’a ait eşyalar da açık artırmayla satıldı.Bir yanıt

  1. Ozkan Cabitkan avatarı
    Ozkan Cabitkan

    sandalyeye cok istiyordum , :(( acaba kim aldi ? sandalyeyi app imda sanal karakter olarak kullancaktim, acaba telif hakki fln gibi bir problem cikarma haklari olur mu ?

Yorumunuz: