Stephen Hawking hayatını kaybetti

Son 50 yılın en ilham veren bilimcilerinden biri olan Stephen Hawking dünyaya veda etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

20. yüzyılın bilim dünyasına en büyük armağanlarından biri olan, fizikçi, uzay bilimci ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

21 yaşında ALS teşhisi konan Hawking’in zamanla sinir sistemi felç oldu ve hayatına tekerlekli sandalyede devam etti.

1979’da, kendisinden önce Isaac Newton gibi isimlere verilen Lucasian Profesör unvanına layık görülen Hawking, 1988’de yayımlanan kitabı Zamanın Kısa Tarihi ile dünya çapında üne kavuştu. 237 hafta boyunca Sunday Times’ın en çok satanlar listesinin tepesinde yer alan kitap bugüne kadar 40’tan fazla dile çevrildi ve 10 milyona yakın satıldı.

Hawking’in hayatı 2012’de çekilen ve Oscar adayı olan Her Şeyin Teorisi adlı filme de konu oldu.

Hawking son dönemde gezegenimizin gidişatıyla ilgili olarak pek iyimser değildi. İnsanlığın bir milyon yıl daha hayatta kalabilmesi için daha önce gidilmemiş yerlere gitmesi gerektiğini vurgulayan Hawking, diğer gezegenleri kolonileştirmenin artık bilim kurgu olmaktan çıktığını dile getirmişti. Dünya’nın gelecekte küresel ısınma, asteroit çarpması ya da kaynakların tükenmesi gibi sebeplerle yaşanamaz hale geleceğini öngörüyordu.

Geçen yıl katıldığı bir TV programında, Virgin Galactic şirketiyle uzaya giden ilk turistlerden biri olmak istediğini belirtmiş, o programda güncel siyasete de değinmişti. Donald Trump’ı bir ‘demagog’ olarak nitelendiren Hawking, “Onun önceliği ne liberal ne de bilgili olan seçmenlerini memnun etmek” ifadelerini kullanmıştı. İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i de eleştirmiş, yine de İşçi Partisi‘ni desteklemeye devam edeceğini belirtmişti.

Hawking yine son dönemde zaman zaman yapay zeka hakkında uyarılarda bulunmuştu. Aralık 2014’te BBC’ye şunları söylemişti: “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz.” Makinelerin bir süre sonra insanları yönetebilecek duruma geleceğini düşünüyordu.

Hawking’in bütün yayınlarına şuradan ulaşmak mümkün.

Kaynak: HuffPost

Ünlü fizikçi, uzay bilimci ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Uzay ve kara delik alanındaki çalışmalarıyla ismini duyuran Hawking, 1988’de yayımlanan kitabı Zamanın Kısa Tarihi ile dünya çapında üne kavuştu. 237 hafta boyunca Sunday Times’ın en çok satanlar listesinin tepesinde yer alan kitap bugüne kadar 40’tan fazla dile çevrildi ve 10 milyona yakın satıldı. 21 yaşında ALS teşhisi konan Hawking, sinir sistemi felci sebebiyle hayatına tekerlekli sandalyede devam ediyordu.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği