Hawking: “İnsanlık Dünya’yı terk etmeli”

Profesör Stephen Hawking, öncü ülkelerin 2020’ye kadar Ay’a astronot göndermesi gerektiğini ve 30 yıl içinde Ay’da bir üs kurulması gerektiğini savundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Profesör Stephen Hawking, öncü ülkelerin 2020’ye kadar Ay’a astronot göndermesi gerektiğini ve 30 yıl içinde Ay’da bir üs kurulması gerektiğini savundu. Hawking ayrıca 2025’e kadar Mars’a insan gönderilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu hedeflerin uzay programına duyulan heyecanı yeniden alevlendireceğini söyleyen Hawking, bu sayede yeni iş birlikleri kurulacağını ve insanlığın yeni bir amaç edineceğini belirtti. “Uzaya yayılmak insanlığın geleceğini tamamen değiştirecektir.” diyen Hawking, “Umarım birbirini rakip olarak gören ülkeler bu hedef için güçlerini birleştirir. Yeni ve iddialı bir uzay programı, gençleri heyecanlandıracak; astrofizik ve kozmoloji gibi alanlara ilgi duymalarını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

“Dünya’nın sorunları sebebiyle Dünya’yı terk etmeliyiz”

Uzaya para harcamadan önce Dünya’daki sorunların çözülmesi gerektiğini belirtenlere de seslenen ünlü bilimci, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi sorunların ciddiyetinin farkında olduğunu ve bu gibi sorunların da aslında uzay keşfini tetiklediğini belirtti. Dünya’nın gelecekte küresel ısınma, asteroit çarpması ya da kaynakların tükenmesi gibi sebeplerle yaşanamaz hale geleceğini öngören Hawking, bu sebeple diğer gezegenlerde yaşamanın yöntemlerini aramamız gerektiğine inanıyor.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Jan Woerner, 2024’te Ay üssünün inşasına başlamak üzerek Rusya ile iş birliği yapma planları bulunduğunu açıkladı. Çin de bu üsse katkı vermenin yanı sıra Ay’a astronot göndermeyi kendisine hedef olarak seçmişti. NASA’nın ise Ay’a dönme planı bulunmuyor. NASA için asıl amaç 2030’a kadar Mars’a astronot göndermek. Ancak Ay’da diğer ülkelerin ortak çabası ile kurulacak bir üsse NASA’nın katkı vermemesi de düşük bir ihtimal.

“60’ların ruhunu geri getirmeliyiz”

Prof. Hawking “Ne zaman, Ay’a astronot göndermek gibi büyük adımlar atsak insanları ve ulusları bir araya getiriyor, yeni keşifler ve yeni teknolojilerin önünü açıyoruz. Dünya’dan ayrılmak için küresel bir yaklaşım gerekiyor; herkesin katkı vermesi gerek. 60’larda uzay yolculuklarının ilk günleri sırasında yaşanan heyecanı yeniden alevlendirmeliyiz.” diye konuştu.

İnsanlığın bir milyon yıl daha hayatta kalabilmesi için daha önce gidilmemiş yerlere gitmesi gerektiğini vurgulayan Hawking, diğer gezegenleri kolonileştirmenin artık bilim kurgu olmaktan çıktığını dile getirdi. NASA’nın yeni keşfettiği Dünya benzeri gezegenler, (henüz nasıl gideceğimizi bilmesek de) bu amaç doğrultusunda insanlığın bir sonraki evi olabilir.

Kaynak: BBC

Profesör Stephen Hawking, öncü ülkelerin 2020’ye kadar Ay’a astronot göndermesi gerektiğini ve 30 yıl içinde Ay’da bir üs kurulması gerektiğini savundu. Hawking ayrıca 2025’e kadar Mars’a insan gönderilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu hedeflerin uzay programına duyulan heyecanı yeniden alevlendireceğini söyleyen Hawking, bu sayede yeni iş birlikleri kurulacağını ve insanlığın yeni bir amaç edineceğini belirtti. Ünlü profesör, insanlığın geleceği için başka bir seçenek bulunmadığını ifade ediyor.5 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  İnsan minimum çöp bıraksa bile, insanın varlığı bile tehdit. Çünkü insan ısı yayar ve 7 milyar insanın yaydığı ısıyı bir düşünün?

 2. ERK avatarı
  ERK

  Evet diğer gezegenlere gidebilecek teknolojiye ulaşmak gerekli ve muazzam bir motivasyon, fakat gidip oralara yerleşme fikri hiç iç açıcı görünmüyor. İnsan ayak bastığı yerlerin kaçta kaçını daha iyi bir yere dönüştürmüş ki…
  Küreyi ısıtan da biz, kaynağı tüketen de… asteroitin çarpma ihtimaline gelince; dünyaya çarpması diğerlerine çarpmasından çok daha yüksek ihtimal değildir herhalde.

Yorumunuz: