Buzz Aldrin: “Mars’a gitmeden önce Ay’a yerleşmeliyiz”

Starmus festivalinde konuşan ABD'li astronot Buzz Aldrin, insanlığın Mars'a yerleşme planlarından önce Ay'da devamlı bir üs kurması gerektiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ay’da yürüyen ve halen hayatta olan dört kişiden biri olan ABD’li astronot Buzz Aldrin, İsviçre’de düzenlenen Starmus uzay, astronomi, müzik ve sanat festivalinde konuştu. 2014’ten bu yana düzenlenen Starmus festivalinin danışma kurulunda görev alan İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking’in anısına verilen “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü alan Aldrin, ödül konuşmasında Hawking’le yaptıkları bir sohbeti anlattı.

Stephen Hawking’e, Dünya ile Mars arasında devamlı bir yörünge oluşturma konusundaki endişelerini belirten Aldrin, Hawking’den “Önce Ay’a yerleşin” cevabını aldığını söyledi. Bu sohbetin üzerinden geçen yıllar içinde bu fikri daha fazla düşünmeye başlayan Aldrin, Mars’a gitmeden önce Ay’da kalıcı bir üs kurma fikrinin çok daha mantıklı olduğunu söylüyor.

Uluslararası çalışmalar gerekli

Aldrin Ay kolonisi için uluslararası bir çaba gerektiğini dile getirdi. Bu çaba bir süredir Rusya uzay ajansı Roskosmos ve Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından yürütülüyor. Ayrıca Çin ve Hindistan’ın da Ay’da bir yerleşim alanı kurma planları olduğu biliniyor. Roskosmos 2025-2034 arasında Ay’a ilk insanlı inişini gerçekleştirmeyi planlıyor. Bunun ardından 2040’a kadar Ay’da bir üs kurma planı bulunuyor. ESA da Ay’da 3D baskı teknolojisini kullanarak bir üs inşa etme planları yapıyor.

NASA’dan yapılan açıklamalarda Ay yüzeyine geri dönüleceği ve Ay’a ilk kez bir kadının ayak basacağı belirtilmişti. NASA’nın 20 Temmuz 1969’daki ilk Ay görevinin üzerinden 50 yıl geçti. Son olarak 1972’de Apollo 17 göreviyle Ay’a insan gönderen NASA daha sonra bu çalışmalarını durdurmuştu.

Buzz Aldrin, Ay’ın bir basamak olduğunu ve bu yüzyıl içinde insanların Dünya’dan Mars’a akın edeceğini düşünüyor. Mars’a ulaşmak elbette çok daha zorlu bir görev olacak. Ancak Ay üzerinde kurulacak bir üsten Mars’a uzay aracı ve insan göndermek, Dünya’dan yapılacak görevlere göre çok daha kolay olabilir.

Kaynak: Newsweek

Stephen Hawking'le yaptığı bir konuşmayı anlatan Buzz Aldrin, Mars'a yerleşme konusundaki endişelerini anlatınca Hawking'in kendisine "Önce Ay'a yerleşin" dediğini söyledi. Bu fikrin her geçen gün aklına daha fazla yattığını belirten Aldrin, Ay'da üs kurma çabalarının uluslararası bir çaba olması gerektiğini düşünüyor. ESA ve Roscosmos'un Ay üssü çabaları bulunuyor. Hindistan ve Çin de benzer çalışmalar yürütüyor. Bu ülkelerin birlikte çalışması ile Ay'da kurulacak bir üs, gelecekte Mars'a yapılacak görevlerde büyük kolaylık sağlayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği