Stephen Hawking’in kara delik hakkındaki son makalesi paylaşıldı

Bu yıl hayatını kaybeden Stephen Hawking'in kara delikler hakkında yazdığı son makale internet üzerinden paylaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stephen Hawking bu yılın başlarında, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ancak ünlü fizikçinin bilim dünyasına katkıları devam ediyor. Hawking’in son bilimsel makalesine şimdi internet üzerinden erişilebiliyor. ‘Kara Delik Bozulması ve Yumuşak Tüy” (Black Hole Entropy and Soft Hair) başlıklı makalede Hawking’in çalışma arkadaşları Sasha Haco, Malcolm Perry ve Andrew Strominger’in de imzası bulunuyor. Makale Hawking’in kariyerinde bir son söz görevi görüyor. Bilimcinin kara deliklerin kuantum yapısı üzerine yaptığı son çalışmaları bir araya getiren makale, Hawking’in yaşamının son 40 yılı boyunca üzerinde çalıştığı konuya biraz olsun açıklık getirmeyi amaçlıyor.

Hawking’in son makalesinin, fiziğin cevap bulamadığı en büyük sorulardan birine teknik bir açıklama niteliğinde olması oldukça uygun. Soru şu: ‘Kara deliğe düşen madde gerçekten yok olabilir mi? Bu durum fizik kurallarına aykırı değil mi?’. Bu paradoks sorun yaratıyor çünkü kuantum kanunları ile genel görelilik mekaniklerini karşı karşıya getiriyor.

Madde yok olmuş gibi görünse de bilgileri evrenden silinmiyor

Makalede Hawking ve çalışma arkadaşları ‘yumuşak tüy’ adını verdikleri bir terimden bahsediyor. ‘Tüy’ burada kara deliğin sınırındaki olay ufkunda yer alan fotonları ifade ediyor. Olayların yumuşak tüy versiyonunda ise, tüy olarak adlandırılan bölümün aslında kara deliğe düşen madde ile ilgili bilgiyi depoladığı belirtiliyor. Bu, söz konusu maddeyle ilişkili bilginin evrenden silinmediği, sadece görünen ufkun ötesinde kaybolmuş gibi göründüğü anlamına geliyor.

Yazarlardan Malcolm Perry “Bu cevaba yönelik atılmış bir adım ama kesinlikle cevabın tamamı değil. Oldukça karmaşık bir konuda artık sadece birkaç tane daha az bulmacaya sahibiz.” diyor.

Kaynak: TechCrunch

Stephen Hawking bu yılın başlarında, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ancak ünlü fizikçinin bilim dünyasına katkıları devam ediyor. Hawking'in son bilimsel makalesine şimdi internet üzerinden erişilebiliyor. Kara Delik Bozulması ve Yumuşak Tüy" başlıklı makalede Hawking ve çalışma arkadaşları, kara deliğe düşen bir maddenin fizik kurallarına aykırı bir şekilde nasıl tamamen yok olduğunu tartışıyor. Makalede maddenin yok olmuş gibi görünmesine rağmen, kendisine ait bilgilerin kara deliğin sınırında depolandığı ve evreni terk etmediği görüşü öne sürülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği