Rusya’da polis, robotu tutukladı

Rusya'da siyasi bir mitingde seçmenlerin görüşlerini alıp analiz için kaydeden bir tanıtım robotu polis tarafından tutuklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da, bir siyasi mitingde kullanılan robot polis tarafından tutuklandı. Yetkililerin robota kelepçe takmaya çalıştığı görüldü.

https://youtu.be/mLP7HH2oJnE?t=35s

Miting milletvekili adayı Valeri Kalaçev için düzenlenmişti. Kalaçev robotu seçim kampanyası için kiralamış ve daha önceki mitinglerinde de kullanmıştı.

Polis, Promobot olarak adlandırılan robotu neden tutukladığına dair bir açıklama yapmadı. Ancak yerel medya kuruluşlarına göre robot, seçmenlerin bazı konulardaki görüşlerini, kampanya ekibinin daha sonra incelemesi için kaydediyordu.

Bir Promobot temsilcisi, bu işlem için izin alınmadığı gerekçesiyle robotun tutuklanmış olabileceğini belirtti.

Şirketin ilk vukuatı değil

Haziran ayında bir başka Promobot modeli, Moskova’daki fabrikadan kaçıp trafiği birbirine kattığı için haber olmuş, şirket yine polislerle karşı karşıya gelmişti.

Şirket, robotun kendi kendine hareket etmeyi öğrendiği sırada yanlışlıkla açık bırakılan kapıdan dışarı çıktığını söylemişti. Şarjı bitene kadar sokaklarda gezinen robot daha sonra bir yolun ortasında durarak trafiği birbirine katmıştı.

Bazıları, bu durumun şirketin bilgisi dahilinde olduğunu ve reklam amaçlı olarak gerçekleştirildiğini iddia etmişti.

Kaynak: Australian Broadcasting Corporation

Rusya'da milletvekili adayı Valeri Kalaçev'in düzenlediği mitingde görev alan tanıtım robotu Promobot, polisler tarafından tutuklandı. Polis tutuklamaya dair resmi bir açıklama yapmazken, robotun seçmenlerin görüşlerini izinsiz olarak kaydettiği için tutuklanmış olabileceği ifade edildi. Aynı şirketin bir başka robotu Haziran ayında fabrikadan kaçarak trafiği birbirine katmıştı.

1 Yorum

  • Amirim, özet kısmında sanırım bir yazım hatası olmuş. Robotlar robotu tutukluyor gibi anlaşılabilir..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği