En ilginç kaçak vakası

Rusya’daki Promobot laboratuvarlarında üretilen bir robot, açık kapıdan çıkıp trafiğin yoğun olduğu bir caddeye ulaştı ve trafiğin karışmasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’da laboratuvardan kaçan bir robotun trafikte karışıklığa neden olduğu belirtildi. Perm kentinde bulunan Promobot laboratuvarlarındaki bilim insanları robotlara bağımsız şekilde hareket etme özelliğini öğretiyorlardı. Ancak mühendislerden biri kapıyı kapatmayı unutunca işler biraz trajikomik bir hâl aldı. Argumenty i Fakty gazetesinin haberine göre robot, pili bitmeden önce kapıdan çıkarak 50 m uzaklıktaki bir sokağa ulaştı.

Bir görgü tanığı tarafından online olarak yayınlanan videoda robotun etrafında bir trafik polisiyle birlikte kalabalık bir caddede durduğu görülüyor. Daha sonra da muhtemelen laboratuvarda çalışan mühendislerden biri olan bir adam tarafından uzaklaştırılıyor. Rus kanalı Channel 5 TV ayrıca olayın kamera görüntülerini de yayınlayarak robotun yaklaşık 40 dakika kadar başıboş şekilde dolaştığını söylüyor.

Şirketin kurucu ortaklarından olan ve robotu üreten Oleg Kivokurtsev “Robot trafikte sıkışıklığa yol açtığı için herkesten özür diliyoruz, sürücülerin gayet sabırlı olduklarını ve robotun yanından geçip gittiklerini de belirtmek isterim.” diye konuştu.

Bütün bunlar gerçekten tesadüf mü?

Yine de olayın bir kaza sonucu gerçekleştiğine herkes inanmıyor. Bazıları, Promobot’un dikkatleri üzerine toplamak için bilerek böyle bir şey yaptığı görüşünde.

Şirket, robotlarının insanların sorularına cevap vererek ya da yol tarif ederek insanlarla etkileşim kurabildiğini söylüyor. Ancak Promobot’un (İngilizce ‘promotion’ yani tanıtım kelimesinden esinlenerek konulmuş) isminden de tahmin edilebileceği üzere, şirketin asıl amacı robota yerleştirilen hoparlörler vasıtasıyla tanıtım mesajları yayınlamak gibi görünüyor.

promobot

Rusya’daki Promobot laboratuvarlarında üretilen ve bağımsız şekilde hareket etme özelliği öğretilen robotlardan biri açık kapıdan dışarı çıkıp 50 metre uzaklıktaki caddeye ulaştı. Robot yaklaşık kırk dakika kadar başıboş şekilde dolaştıktan sonra muhtemelen laboratuvar çalışanlarından olan bir adam tarafından yoldan çekildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği