Haftanın Özeti: 139

19 - 25 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

20 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında sürecek Kickstarter Gold ile şimdiye kadar gördüğümüz en iyi projelerin yaratıcıları yeniledikleri çalışmaları ile platforma geri dönecek. Kickstarter ekosistemindeki başarılı çalışmaları desteklemeyi amaçlayan Kickstarter Gold’da yer alan projelere buradan ulaşabilirsiniz.

Ambalaj tasarımı şirketi The Dieline’ın her yıl verdiği ambalaj tasarımı ödülünü bu yıl Kingston Üniversitesi öğrencisi Magdalena Huber’in tasarladığı tetra pak festival matarası aldı. PIKPÄK isimli matara normalinden daha yassı bir forma sahip, sırt çantası gibi taşınan bir içecek kutusu görünümünde. Ürün JDO firmasının müzik festivalleri için tasarlanmış.

Geçtiğimiz yıl Barbie bebekleri gerçekçi olmayan görünümlerinden kurtarıp, daha uzun, daha minyon ya da daha kıvrımlı üreterek ‘normalleştiren’ oyuncak üreticisi Mattel, şimdi de Ken’i gerçek hayata yakınlaştırıyor. Şirket farklı cilt tonlarına, vücut ve saç tiplerine sahip 15 yeni Ken modelini piyasaya sürecek. Mükemmel karın kaslarının yerini hafif bir göbek, yapılı kısa saçların yerini ise erkek topuzu alacak gibi görünüyor.

Ve Mattel erkek topuzlu Ken’i yarattı…

Sivrisinekler gündüzleri de aktif olmakla birlikte genellikle insanları geceleri ısırıyor. Notre Dame Üniversitesi araştırmacıları, sivrisineklerin geceleri kısa süreliğine parlak beyaz ışığa maruz kalmasının da hayvanlarda gündüz etkisi yaratacağını ve ısırmaların azalacağını düşündü. Yapılan deneyler bu düşünceyi haklı çıkardı. Gece boyunca sadece 10 dakika güçlü beyaz ışığa maruz kalan sinekler dört saatin sonunda bile daha az ısırırken, her iki saatte bir ışığa maruz kalan sinekler neredeyse hiç ısırmamaya başladı.

Artık geceleri raket sallamaya son!

Batı İngiltere Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2015 yılında Oxfam ile ortak yürüttükleri bir çalışma ile idrarla beslenen mikroorganizmaları kullanarak elektrik üretmeyi başarmıştı. Bilimciler şimdi önemli bir adım daha atarak bu yöntemin aynı zamanda atık suları mikroplardan arındırılabileceğini ortaya çıkardı. Metot henüz kirli suları tamamen temizleyemiyorsa da ekip sıfır mikrop hedefi için çalışmalara devam ediyor.

Araştırma ‘PLOS ONE’ dergisinde yayımlandı.

Microsoft, parmak izi okuyuculu yeni klavyesini sessiz sedasız piyasaya sürdü. Modern Klavye adlı yeni ürün Surface Klavye‘nin bir sonraki versiyonu ve görünüş olarak Surface’a (bir de Apple’ın iMac klavyesine) tıpatıp benziyor. En önemli iki özelliği tuşlarına gömülü gizli parmakizi okuyucusu ve istenirse kablolu olarak da kullanılabilmesi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avegant’ın Light Field teknolojisi yepyeni bir ‘Karışık Gerçeklik’ (MR) deneyimi sunuyor.[/inlinetweet] Sanal objelerin farklı odak düzlemlerinde net şekilde görüntülenmesine olanak veren platform sayesinde objeleri istediğiniz yakınlıkta ve çok yüksek kalitede incelemek mümkün. Teknoloji MR deneyiminizin daha gerçekçi ve etkileşimli bir boyuta ulaşmasını sağlıyor.

New York’ta düzenlenen Lenovo Transform etkinliğinde, geleceğin taşınabilir bilgisayarlarının nasıl görüneceğine dair bir konsept tanıtıldı. Lenovo, dizüstü bilgisayarların gelecekte katlanılabilir olacağını öngörüyor. Katlanılabilir derken, bugünkü bilgisayarlarımız gibi menteşeler kullanarak ikiye katlanmaktan değil, bir kağıt gibi rulo haline gelmekten bahsediliyor. İzlemeniz gerek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Apple, meşhur Ikea kataloğunu artırılmış gerçeklikle bezeli bir uygulamaya dönüştürecek.[/inlinetweet] Uygulama ile kullanıcılar Apple cihazlarını evlerine sanal mobilyalar yerleştirmek için kullanabilecek. Milimetrelik isabetle yerleştirileceği belirtilen mobilyalar sadece evin ölçülerine uygun olarak değil, aynı zamanda çevredeki ışıklar da göz önünde bulundurularak görüntülenebilecek.

Kaliforniya Üniversitesi‘nden bilimciler, üç yıl önce duvarların ardındaki nesnelerin iki boyutlu görüntülerini elde etmek için Wi-Fi donanımlı robotları kullanıyordu. Fakat şimdi gelinen noktada, drone’ları kullanarak benzer gizli nesnelerin 3 boyutlu görselleri elde edilebiliyor. Bu teknolojinin ileride arama-kurtarma ve arkeolojik keşif gibi uygulamalarda kullanılması öngörülüyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon, teslimat drone’ları için çok katlı bir kule patenti başvurusunda bulundu.[/inlinetweet] E-ticaret devi arı kovanını andıran kuleyi ‘insansız hava araçları için çok seviyeli bir gerçekleştirme merkezi’ olarak tanımlıyor. Bir bilimkurgu filminin konsept tasarımlarını andıran patentin Manhattan, Londra ve Tokyo gibi yoğun nüfuslu bölgelerde Amazon için oldukça yararlı olacağı düşünülüyor.

Warwick Üniversitesi’nden Kotub Uddin ve ekibi park halindeki elektrikli araçların pillerinde depolanan enerjiyi kullanarak binalara elektrik sağlıyor. Araştırma bu yöntemin binaları aydınlatmasının yanı sıra elektrikli araç pillerinin ömrünü de yılda yüzde 10 oranında artırdığını gösteriyor.

Jaguar-Land Rover tarafından fonlanan çalışma ‘Energy’ dergisinde yayımlandı.
[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bosch, yakın zamanda ABS fren sistemini bisikletler üzerinde kullanmayı hedefliyor.[/inlinetweet] Bisiklet parçaları üreten Magura ile birlikte geliştirilen sistemde ön fren basıncını ayarlamak ve ağır frenleme yapılınca arka tekerleğin şahlanmasına direnmek için birden fazla sensör kullanılıyor. Otomobiller ve bazı motosikletlerde kullanılan sistemler gibi, Bosch’un ABS’si de fren mesafesini azaltmak ve acil frenlerde sürücü kontrolünü artırmak için tasarlandı. Elektrikli bisiklet kazalarının yüzde 25’inin fren sistemlerine bağlı sebeplerden dolayı yaşanıyor oluşu bu projenin çıkış noktası olmuş.

ABS sistemleri konusunda Bosch’un dört yılı aşkın deneyimi var.

Migaloo, özel sipariş üzerine dünyanın ilk su altına dalabilen süper yatlarını üreten firma. Denize dalabilen yatların, iç ve dış tasarımı kişinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor. Farklı büyüklük ve özelliklere sahip modellerde, helikopter pistinden daha küçük denizaltılar için garajlar bile bulunabiliyor. Sitesindeki detayları incelemenizi tavsiye ederiz.

52. Paris Havacılık Fuarı’nda, Eviation Aircraft, yeni Alice adlı uçağını tanıttı. Tamamen elektrikle çalışan uçak 965 km menzile sahip. Toplam uzunluğu 5,8 metre olan Alice, 9 kişi taşıyabiliyor ve çevreye hiç zarar vermiyor. Alice’in tanıtımıyla birlikte Eviation, elektrikli tasarımı en baştan uçağına entegre ederek havacılık inovasyonunun yeni çağına göz kırpıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Fransa’nın tren operatörü SNCF, 2023’ten itibaren yüksek hızlı trenlerini sürücüsüz hale getirecek.[/inlinetweet] İlk denemeler 2019 yılında kargo taşımak için yapılacak. Trende acil bir durum halinde kontrolü devralabilmek için yine de bir vatman bulunacak. Konuyla alakalı en önemli engel normalde insanlar tarafından kontrol edilen sinyalizasyon ve operasyon işleri.

Avrupalı otonom araç şirketi Vedecom Tech ve İsrailli otomotiv güvenliği şirketi Karamba Security otonom araç üretmek üzere ortaklık kurduklarını duyurdu. Kısa mesafeler için tasarlanan araçlar Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve Portekiz’de yıl sonuna doğru piyasaya çıkacak (kendilerine ayrılan şeritlerde özellikle turistlerin kullanımına sunulacak). Ayrıca Vedecom-Karamba birlikteliği siber saldırılara karşı güvenli ilk ticari otonom araçları üretecek.

Airbus’ın hayal ettiği gelecekte, Deborah adlı hayali bir insan, San Jose’deki Hotel de Anza’dan, San Francisco’daki Yerba Buena Gardens’a (77 km’lik bir mesafe) hava taksisiyle gidebilecek. Normalde bu iki noktayı birbirine bağlayan yol trafik sıkışıklığı sebebiyle sık sık tıkandığından kara yoluyla seyahat etmek Deborah’nın saatlerini alabilir. Ancak Airbus’ın Vahana adını verdiği dikey iniş-kalkış (VTOL) yapabilen hava aracı bu mesafeyi sadece 18 dakikada alabilecek. Ücreti de 77 Dolar. Değmez mi?

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dubai’nin otonom hava taksileri sene sonunda havalanmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Alman Volocopter adlı firmanın Dubai Sivil Havacılık Kurumu ile yaptığı anlaşma sonucunda gerçekleşmesi planlanan girişim için seçilen ilk prototip saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.

İsveçli mühendis Axel Borg’un evde yaptığı elektrikli çok-pervaneli hava aracı, çalıştığında dünyanın en sinirli arı sürüsü gibi ses çıkarıyor. Fakat cihazın en korkutucu yanı bu değil. İki yıllık bir sürede, 10 bin Dolarlık bütçeyle yapılan ‘uçan sandalye’, dört adet geniş pervane çemberinin içine yerleştirilmiş toplam 72 adet pervane ile çalışıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Paris Havacılık Fuarı öncesinde Airbus, yeni A380plus modelini tanıttı.[/inlinetweet] Halihazırda dünyanın en geniş kapasiteli yolcu uçağı A380’e 80 ek koltuk ekleyebilen A380plus, en büyük yolcu uçağı unvanını da selefinden devralacak. Yeni model ayrıca kanatlarda yapılan değişikliklerle maksimum yakıt etkinliği ve motorda yapılan düzenlemelerle maksimum güç kapasitesi sunmayı amaçlıyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.