Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından açıklanan rapora göre Türkiye en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke durumunda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından açıklanan 2018 istatistik verilerine göre, Türkiye dünya üzerindeki en çok göçmeni bulunduran ülke durumunda. BMMYK açıklaması, Türkiye’de yaşayan her 23 kişiden 1’inin mülteci olduğunu gösteriyor. En çok mülteci barındıran ülkeler şöyle:

Türkiye’nin en kapsamlı göçmen alımı, 6’ncı yılını dolduran Suriye İç Savaşı ile başladı. 8 Kasım 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan rapora göre, Türkiye’de şuan 3 milyon 594 bin 232 Suriyeli mülteci bulunuyor. Aynı rapor, ülkede bulunan Suriyeli mülteci sayısında geçtiğimiz Ekim ayına göre 8 bin 494 kişi artış olduğunu gösteriyor. Türkiye’de şu an 26 tane göçmen kampı bulunmakla birlikte, önümüzdeki günlerde çıkması planlanan yeni Göçmen Yasası ile belirlenecek koşulları sağlamayan kamplar da kapatılacak.

Mülteci kökenleri

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nce paylaşılan verilere göre ise Türkiye’de 3,9 milyon mülteci barınıyor. Bu mültecilerin büyük kısmını 3 milyon 594 bin 232 kişi ile Suriyeliler oluşturuyor. Listenin ikinci sırasında Afganistan (169 bin), üçüncü sırasında Irak (143 bin) ve dördüncü sırasında İran (35 bin) vatandaşları bulunuyor. Verilere göre, Türkiye en çok göçmeni Orta Doğu’dan alıyor.

Göçmenlerin Türkiye’yi seçme sebeplerinin başında coğrafi konum ve göçmen yasaları geliyor. Türkiye diğer ülkelere nazaran daha kolay bir kabul sistemine sahip.

Kaynak: World Bank, Doğruluk Payı, BMMYK, Development Initiatives – Global Humanitarian Assistance Report 2018

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından açıklanan 2018 istatistik verilerine göre, Türkiye dünya üzerindeki en çok göçmeni bulunduran ülke durumunda. BMMYK açıklaması, Türkiye’de yaşayan her 23 kişiden 1’inin mülteci olduğunu gösteriyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği