Lenovo’nun bükülebilen dizüstü bilgisayar konsepti

Lenovo'nun tanıtımını yaptığı yeni konsepti, dizüstü bilgisayarların gelecekte kağıt gibi katlanılabilir şekilde üretileceğini öngörüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknolojik cihazların garip konsept çizimlerinin bini bir para ama bu işi büyük bir teknoloji şirketi yaptığında insanlar birden dikkat kesiliyor. Salı günü Lenovo tarafından New York’ta düzenlenen Lenovo Transform etkinliğinde, geleceğin taşınabilir bilgisayarlarının nasıl görüneceğine dair bir konsept tanıtıldı. Lenovo, dizüstü bilgisayarların gelecekte katlanılabilir olarak üretileceğini öngörüyor. Katlanılabilir derken, bugünkü bilgisayarlarımız gibi menteşeler kullanarak ikiye katlanmaktan değil, bir kağıt gibi rulo haline gelmekten bahsediliyor.

Lenovo Ticari İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Christien Teismann tarafından gerçekleştirilen tanıtım öncesinde şirketin bugüne dek geliştirdiği bilgisayarların tarihine kısaca göz atıldı. Daha sonra gösterilen konsept tasarım, herkesin telefonlarını çıkarıp fotoğraf çekmeye başlamasına sebep oldu.

Sesli komut sistemi

Tasarımda bir dokunmatik fare bulunmaması dikkat çekiyor. Bunun yerine, fare ile yapılacak bütün işlemler için sesli komut kullanılması öngörülüyor. Ayrıca kalem şeklinde tasarlanmış bir girdi cihazı da sunumda yer alıyor. Bu cihazla ekrana direkt olarak yazı yazılabiliyor. Ekranın nasıl katlanacağı konusunda ise detaylı bir açıklama yapılmazken ‘ileri seviye malzemeler’ ve ‘yeni ekran teknolojileri’ kullanılacağı belirtilmiş.

Malesef gösterilen görsel bilgisayarda hazırlanmış ve Lenovo bu tarz bir ürün için prototip bile üretmiş değil. Yine de inovasyonun ortaya çıkması için öncelikle bu tarz vizyonların geliştirilmesi gerekli. Lenovo böyle bir teknoloji hayal ediyorsa gelecekte bunu gerçek bir ürün haline de getirebilir.

Tabii o zamana kadar beynimize yerleştirilmiş çipler ve gözümüze yerleştirilmiş lensleri bilgisayar niyetine kullanıyor olmazsak.

Kaynak: Mashable

Salı günü Lenovo tarafından New York'ta düzenlenen Lenovo Transform etkinliğinde, geleceğin taşınabilir bilgisayarlarının nasıl görüneceğine dair bir konsept tanıtıldı. Lenovo, dizüstü bilgisayarların gelecekte katlanılabilir olarak üretileceğini öngörüyor. Katlanılabilir derken, bugünkü bilgisayarlarımız gibi menteşeler kullanarak ikiye katlanmaktan değil, bir kağıt gibi rulo haline gelmekten bahsediliyor.

2 Yorum

  • Son cümleler daha etkili. Firmanın tanıttığı tekneloji ancak bir geçiş teknelojisi olur ve buda beni korkutmakta zira yapılan yatırımın parası çıkasıya kadar aynı tekneloji insanlara dayatılmakta…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği