Neuralink insan beynini bilgisayarla birleştirecek

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, insan beynini bilgisayarlarla birleştirmek için Neuralink adlı bir şirket kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, insan beynini bilgisayarlarla birleştirmek için Neuralink adlı bir şirket kurdu. Neuralink, Elon Musk’ın ‘nöral bağ’ olarak adlandırdığı teknolojiyi geliştirecek. Bu teknoloji, insanların beynine küçük elektrotlar yerleştirerek düşünceleri başka bir cihaza aktarmayı ya da yeni düşünceler indirmeyi sağlayacak.

Musk konu ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı ancak Neuralink Kaliforniya eyaletinde bir ‘tıbbi araştırma’ şirketi olarak geçtiğimiz Temmuz ayında kaydedilmişti. Şirketin giderlerinin Elon Musk tarafından bizzat karşılanacağı da gelen duyumlar arasında.

Neuralink’in ne tür ürünler ortaya çıkaracağı henüz bilinmiyor ancak şirketle görüşme yapan bazı kişiler, şirketin stratejisinin uzay araştırmaları şirketi SpaceX ve otomotiv şirketi Tesla’ya benzer olduğunu söylüyorlar. Neuralink geçtiğimiz haftalarda, beyin-bilgisayar bağlantıları alanında uzman akademisyenleri kadrosuna kattı.

Kaynak: Fortune

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, insan beynini bilgisayarlarla birleştirmek için Neuralink adlı bir şirket kurdu. Neuralink, Elon Musk’ın ‘nöral bağ’ olarak adlandırdığı teknolojiyi geliştirecek. Bu teknoloji, insanların beynine küçük elektrotlar yerleştirerek düşünceleri başka bir cihaza aktarmayı ya da yeni düşünceler indirmeyi sağlayacak.10 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Bunun anlamı, gelişmiş ülkeler ile bizim gibi gelişimini tamamlamayıp geri kalmış ülkeler arasında ki makas daha da açılacak demektir ve yıllarca hiç değişmeyen döngü aynen devam edecek demektir. Bilimsel ve teknoloji de ilerlemiş ülkeler satacak, bilim yerine sadece hurafeyle beslenen ülkeler ise bu ürünleri borçlanarak alacak ve esaret devam edecek! Tıpkı yıllarca petrol’ün yaptığı gibi!

  1. hmtcan avatarı

   Onların gelişmişliklerinden ziyade bizim başımızdakilerin vizyonsuzluğu ve geleceği görememelerinden ibaret durum. Aynen katılıyorum biz kendi yağımızda kavrulup, köz olacağız onlar Mars’a hayat kurmuş olacak. Böyle düşünmek acı gerçekleri yansıtıyor fakat en sonunda bir geliştireceğiz ülkemizi umuyorum. Pozitif düşünmeye çalışıyorum. Sandığımız şekilde gitmemesi hayallerin yitip gitmemesi anlamına gelecek.

  2. cagdas co avatarı
   cagdas co

   Aslında bunu şöyle de yorumlayabiliriz. Adamlar Dünya’da yaşanılacak ortam bırakmadıklarında Mars yollarında düştüklerinde; geri kalmış ülkeler, Kızılderililerin dediği gibi “paranın yenmediğini anlayacak” filhakika son uzay gemisi yada roketi çoktan “lift-off” yapmış olacak.

   Elalemin vizyonu ile bazılarının vizyonsuzluğu birleşince ortaya çıkan mamüller bu denli farklı oluyor. Biri Uzay diyor, beyne çip yerleştirip dil-bilgi-yaşatılmış gerçeklik konusunu entegre ederken diğerleri çamurlarında debelenip birşey yaptığını sanıyor.

   Bir üstadın kulağıma fısıldadığı gibi:

   “Neyi aradığını bilmezsen gözünün önünde bile olsa onu göremezsin. Neyi aradığını bilmek için de neyi arayacağını bilmen gerekir”

   Bu bir kısır döngü mü? Bize ne… Elon Musk… İzleyin, izlettirin belki bişeyler öğrenirler…

Yorumunuz: