Klavyesiz, çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar geliyor

Asus, Lenovo ve Intel gibi şirketler klavye yerine ikinci bir ekran kullanan dizüstü bilgisayarlar geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dizüstü bilgisayarların tasarımı ilk çıktıkları tarihten itibaren çok az değişti. Bilgisayarlar eskiye göre daha ince, daha hafif ya da daha parlak ancak hala bir ekran ve bir klavyeden oluşan, katlanarak kapanan bir yapıya sahipler. Sektördeki yeni gelişmeler bu durumun değişeceğini gösteriyor. Asus, Lenovo ve Intel gibi şirketler klavye yerine ikinci bir ekran kullanan dizüstü bilgisayarlar geliştiriyor.

Taipei’de düzenlenen Computex fuarında tanıtılan bilgisayarların bazıları bu yıl içinde piyasaya sürülecek. Intel Başkan Yardımcısı Gregory Bryant bir sonraki dizüstü bilgisayarınızın çok daha farklı görüneceğini söylüyor. Bryant “İkinci ekranlar, bilgisayarla etkileşim kurmak için yeni yöntemler, katlanabilir ekranlar, bükülebilen parçalar, el çantasına sığabilecek ürünler göreceksiniz.” diyor.

Project Precog

Asus’un Project Precog adlı ürünü, iki adet 4K çözünürlüklü ekrana sahip. Bilgisayarı ne yöne çevirirseniz ona göre uyum sağlayarak ekranların görüntüsünü değiştiriyor. Parmaklarınızı yazma pozisyonuna getirdiğinizde bilgisayar otomatik olarak dokunmatik klavyeyi karşınıza çıkarıyor. Dijital kaleminizi yaklaştırdığınızda ise çizim yapacağınızı anlayıp çizim ekranını açıyor. Ayrıca takviminizle uyumlu olarak çalışan bilgisayar, önemli bir toplantınız olduğunda şarja ihtiyaç duyacağınızı düşünerek ona göre batarya tasarrufu yapıyor.

Bu cihaz 2019 yılında piyasaya sürülecek. Ancak çok beklemek istemiyorsanız Asus 2018 model Zenbook Pro bilgisayarını bu yıl içinde piyasaya sürecek. Bu bilgisayarda da full HD çözünürlüklü 5,5 inç boyutunda ikinci bir ekran bulunuyor.

Yoga Book

Lenovo da yeni Yoga Book modelinde çift ekran kullanma kararı almış. Etkinlikte bilgisayarı çok fazla görmek mümkün değildi. Sadece Intel’in sunumunda kısa bir süre ekranda göründü. Bu bilgisayarın da bu yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Tiger Rapids

Intel’in geliştirdiği Tiger Rapids adlı prototip ise dizüstü bilgisayarı defter formatında sunuyor. Ortasında bulunan küçük menteşelerle birbirine tutturulmuş iki ekrandan oluşan cihaz 7. nesil Intel Core işlemci kullanıyor. Windows 10 işletim sistemine sahip cihazda iki adet 7,9 inç full HD LCD ekran bulunuyor. Bu ürün sadece bir prototip olsa da Intel bir müşterisinin benzer bir ürün geliştirdiğini belirtti.

Kaynak: CNet

Günümüzde bilgisayarlar eskiye göre daha ince, daha hafif ya da daha parlak ancak hala bir ekran ve bir klavyeden oluşan, katlanarak kapanan bir yapıya sahipler. Sektördeki yeni gelişmeler bu durumun değişeceğini gösteriyor. Asus, Lenovo ve Intel gibi şirketler klavye yerine ikinci bir ekran kullanan dizüstü bilgisayarlar geliştiriyor. Taipei'de düzenlenen Computex fuarında tanıtılan bilgisayarların bazıları bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği