Dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı

HP'nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı dünyanın en ince laptop'ı Spectre, i7 işlemcisi ve 8 GB ram'i sayesinde yüksek performansı ile de göz dolduruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Doksanlı yılların kalın ve hantal dizüstü bilgisayarlarını düşündüğümüzde taşınabilir cihazların aldığı yol şaşkınlık verecek kadar uzun. HP’nin Spectre kodlu yeni dizüstü bilgisayarı da sadece 10,4 mm’lik inceliğiyle bu süreçteki önemli kilometre taşlarından biri.

13 inçlik HP Spectre sadece 10.4 mm kalınlığında. Yani Lenovo’nun 14.9 mm’lik Yoga 2-in-1, 12.3 mm’lik ASUS Zenbook UX305FA ve 13.1 mm’lik en yeni MacBook‘a göre bile daha ince. Dolayısıyla şu an resmen ‘dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı’.

Spectre’de, siyah ya da bakır renkli karbon fiber ve alüminyum kullanılmış. Full HD IPS ekranı akıllı cep telefonlarında sıkça gördüğümüz kırılma ve çizilmeye karşı dayanıklı Gorilla Glass ile kaplı olan Spectre’nin, alttan aydınlatmalı klavyesi ve cam yüzeyli bir touchpad’i bulunuyor. Spectre’nin sesi İsveç’in meşhur ses ve görüntü çözümleri markası Bang&Olufsen tarafından geliştirilen hoparlörlerden güç alıyor.

Performanstan ödün vermiyor

Çok hafif cihazlarda (geçen sene piyasaya sürülen MacBook gibi) genellikle kullanılan Intel Core M işlemcilerin aksine HP, Spectre’nin 1,111 gramlık bünyesine Intel Core i5 ya da i7 işlemci yerleştirebiliyor. 8 GB’a kadar hafıza ve 512 GB’a kadar depolama alanıyla birleştirildiğinde, profesyonel kullanıcılar için ideal bir cihaz ortaya çıkmış oluyor.

Veri ve görüntü aktarımı için 3 adet USB Type C girişi bulunan laptop her üç girişten de şarj edilebiliyor. Pil ömrü 9 saat civarında. 25 Nisan’da ön sipariş için hazır olacak olan Spectre 1,170 dolardan satılacak.

Spectre’nin sürprizi HP’nin yeni logosu

HP, ayrıca yeni logosunun tanıtımını yaparken bu yeni logonun sadece özel laptop’larında kullanılacağını belirtti. 2011’de tasarlanan ancak HP’nin bugüne kadar kullanmadığı logo dört adet çizgiden oluşan minimalist bir tasarıma sahip.

HP'nin Spectre adlı yeni dizüstü bilgisayarı sadece 10,4mm yüksekliğiyle 'dünyanın en ince taşınabilir bilgisayarı' olarak piyasaya sürülecek. Intel Core i7 işlemcisi bulunan HP Spectre, ince tasarımı için performanstan ödün vermemesi ile dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği