HP pil ömrü için incelikten ödün verdi

HP'nin yeni tanıttığı Spectre x360 model bilgisayarı, 4K ekranın harcadığı enerjiyi telafi etmek için önceki modele göre 1,9 mm daha kalın olarak tasarlandı

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir teknoloji şirketinin bir sonraki ürününü tahmin etmeye çalıştığımızda “birazcık daha ince olacak ve bu yüzden bazı özelliklerden vazgeçilecek” demek akla ilk gelen seçenek olabilir. Bu tahmin genellikle doğru olsa da HP bu kez farklı bir yol izliyor. Spectre x360 modelinin yeni versiyonunu eskisine göre 1,9 mm daha kalın yapan şirket böylece 3 saat daha fazla pil ömrü sunuyor.

Önceki modelin kalınlığı 15,9 mm iken yeni model 17,8 mm kalınlığa sahip. Birkaç milimetrelik kalınlık ve biraz daha fazla ağırlık kullanıcıları çok fazla rahatsız etmediği gibi bilgisayarın kullanımına da çok daha fazla fayda sağlıyor. Ancak teknoloji şirketleri elektronik cihazları daha kullanışlı hale getirmek yerine daha ince yapmak konusunda daha hevesliler.

4K için telafi

HP’nin böyle bir karar almasının sebebi de aslında yeni 4K çözünürlüklü monitörünün harcadığı enerjiyi telafi etmek. Eski modelin pili 4K monitör ile 9,5 saat kullanılabilecekken, yeni ve daha kalın model 12 saat 45 dakika boyunca kullanılabiliyor. HP 3 saat daha fazla kullanım için incelikten biraz olsun feragat etmeyi tercih etmiş. Ancak bu değişiklik bilgisayarı sadece normal seviyeye getirmeye yaramış.

Yeni x360’ta Intel’in Kaby Lake işlemcileri bulunacak şekilde güncellendi. Bilgisayar i7 işlemci, 16 GB RAM, 1 TB SSD ve Nvidia GeForce 940MX ekran kartı ile maksimum kapasitesine ulaşabiliyor. 26 Şubat’ta satışa sunulacak ürünün bin 278 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılması planlanıyor.

Diğer ürünler

13 inçlik Spectre x360 modelinde çok fazla değişiklik bulunmasa da HP 4K ekran ve Kaby Lake işlemci seçeneğini bu bilgisayarda da sunacak.

HP ayrıca EliteBook modelinin de yeni bir versiyonunu satışa sunmaya hazırlanıyor. Eski modele görünüş olarak çok benzeyen yeni EliteBook, tablet gibi kullanılabilmesi için artık katlanabilir ekrana sahip olacak. Güvenlik kartı okuyucusu ve casusluğu engelleyici ekranı ile bu model daha çok iş yerlerinde kullanım için tasarlandı.

HP ayrıca 3D modelleme amacıyla üretilen Sprout Pro bilgisayarının da yeni bir modelini tanıttı. Bunun dışında, Omen X 35 oyun monitörü ve 34 inç Envy hepsi bir arada bilgisayarı da tanıtımda yer aldı.

Kaynak: The Verge

Bir teknoloji şirketinin bir sonraki ürününü tahmin etmeye çalıştığımızda "birazcık daha ince olacak ve bu yüzden bazı özelliklerden vazgeçilecek" demek akla ilk gelen seçenek olabilir. Bu tahmin genellikle doğru olsa da HP bu kez farklı bir yol izliyor. Spectre x360 modelinin yeni versiyonunu eskisine göre 1,9 mm daha kalın yapan şirket böylece 3 saat daha fazla pil ömrü sunuyor. Önceki modelin kalınlığı 15,9 mm iken yeni model 17,8 mm kalınlığa sahip. Bu değişikliğin sebebi ise yeni modelde sunulan 4K çözünürlüklü ekranın daha fazla enerji harcaması. Bu durumu telafi etmek için HP yeni modelde daha kalın bir pil kullandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği