Elektrikli bisikletler için ABS fren

Bosch'un elektrikli bisikletler için Magura ile birlikte geliştirdiği ABS fren sistemi, elektrikli bisikletlerin karıştığı kazaları azaltmayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bosch yakında elektrikli bisikletler için geliştirdiği ABS fren sistemini kullanıma sunacak. Magura ile birlikte geliştirilen sistem, ön frendeki basıncı düzenlemek ve sert fren sırasında arka tekerin havalanmasını engellemek için çoklu algılayıcılar kullanıyor.

Otomobiller ve bazı motosikletlerde kullanılan sistemler gibi, Bosch’un ABS’si de fren mesafesini azaltmak ve acil frenlerde sürücü kontrolünü artırmak için tasarlandı. ABS ayrıca kaygan zeminlerde ve frenlerin dengesini ayarlamakta zorlanan deneyimsiz sürücüler için yararlı olacak.

Kazaları önleyebilir

Bu teknolojinin geliştirilmesinin sebebi artan e-bisiklet kullanımı. Bosch sadece Almanya’da üç milyon kişinin elektrikli bisiklet kullandığını söylüyor. Bosch’un Kaza Araştırma Bölümü’nün raporuna göre, eğer tüm elektrikli bisikletler ABS kullansaydı, elektrikli bisikletlerin karıştığı kaza sayısı yüzde 25 oranında azaltılabilirdi. Yaralanmayla sonuçlanan kazaların sayısı ise daha yüksek bir oranda azalabilirdi.

Sistem Magura’nın MT5 hidrolik disk freninin özel bir versiyonunu kullanıyor. Bisiklete yaklaşık 800 gram ekstra yük ekleyen sistem gidonun hemen altına yerleştiriliyor. Ayrıca bir uyarı ışığı da gidon boğazının etrafını sarıyor.

Bu, aslında e-bisikletler için geliştirilen ilk ABS değil. Geçtiğimiz yıl Eurobike fuarında Alman şirketi Brake Force One tarafından benzer bir sistemin geliştirildiği açıklanmıştı. İtalyan markaları Pinarello ve Bluebrake de bisikletlere ABS getirmek için iş birliği yapmıştı.

Güçlü frenler ve hızlı bisikletler özellikle deneyimsiz sürücüler için tehlikeli bir birleşim oluşturuyor. Bu yüzden ABS teknolojisinin elektronik bisikletlere gelmesi güzel bir haber.

Kaynak: BikeRadar

Bosch yakında elektrikli bisikletler için geliştirdiği ABS fren sistemini kullanıma sunacak. Magura ile birlikte geliştirilen sistem, ön frendeki basıncı düzenlemek ve sert fren sırasında arka tekerin havalanmasını engellemek için çoklu algılayıcılar kullanıyor. Otomobiller ve bazı motosikletlerde kullanılan sistemler gibi, Bosch'un ABS'si de fren mesafesini azaltmak ve acil frenlerde sürücü kontrolünü artırmak için tasarlandı. ABS ayrıca kaygan zeminlerde ve frenlerin dengesini ayarlamakta zorlanan deneyimsiz sürücüler için yararlı olacak

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği