Audi A8’den ilham alan bisiklet sinyal lambası

Audi A8'in tasarımından esinlenen Zarathustra bisiklet sinyalleri, çember şeklinde dizilmiş 20 adet LED ışık kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçmişte de bisikletlerin gidonuna takılan sinyal lambaları görmüştük ancak Zarathustra’nın yeni sinyalleri öncekilere hiç benzemiyor. Audi A8’in tasarımından esinlenen bu bisiklet sinyalleri 20 adet LED ışık kullanıyor. Çember şeklinde dizili ışıklar yanıp sönerek trafikteki diğer araçlara bisikletin döneceği yönü haber veriyor. Işıklar ayrıca özel bir fren lambası sistemine de sahip.

Almanya’da üretilen Zarathustra sinyalleri iki adet alüminyum gövdeli deri sarılı gidon elciğinden oluşuyor. Bisikletinizin gidonundaki mevcut elcikleri çıkarıp bunları takmanız gerekiyor. Baş parmakla kullanılan butonlar LED ışıkların aralıklarla yanıp sönmesini sağlıyor. Dilerseniz sinyal ışıklarını sürekli olarak yanan farlar olarak da kullanabiliyorsunuz. Gerektiği zaman her iki sinyali de çalıştırıp acil durum ikaz ışığı olarak da kullanmak mümkün.

Fren lambası işlevi görüyor

Ek olarak her bir frene yerleştirilen algılayıcılar sayesinde fren kolunun çekildiği belirlenebiliyor. Böylece her iki ışık da kırmızı yanarak fren lambası görevi görüyor. İki elcik birbirine kablosuz olarak bağlı olduğu için herhangi bir frenin kullanılması durumunda her iki lamba da yanıyor. Neredeyse diğer tüm bisiklet fren lambası sistemleri ivmeölçer kullanıyor. Hangi yaklaşımın daha iyi çalışacağını söylemek zor.

Su geçirmez elcikler kolayca çıkarılabiliyor. Böylece bisikleti başıboş bıraktığınızda çalınmasından endişe etmenize gerek kalmıyor. Ayrıca bataryaları şarj etmek için de elcikleri çıkarmak gerekiyor. Batarya seviyesini iOS ya da Android uygulaması üzerinden görüntülemek mümkün. Uygulamalar ayrıca kullanıcıların ışıkların rengini ve parlaklığını ayarlamasına imkan veriyor.

Zarathustra sistemi şu anda Indiegogo üzerinden bir fon kampanyası yürütüyor. Kampanya dahilinde ürünlerin 99 Dolar’a satın almak mümkün. Eğer ürün piyasaya çıkarsa satış fiyatının 199 Dolar olması planlanıyor.

Kaynak: New Atlas

Geçmişte de bisikletlerin gidonuna takılan sinyal lambaları görmüştük ancak Zarathustra'nın yeni sinyalleri öncekilere hiç benzemiyor. Audi A8'in tasarımından esinlenen bu bisiklet sinyalleri 20 adet LED ışık kullanıyor. Çember şeklinde dizili ışıklar yanıp sönerek trafikteki diğer araçlara bisikletin döneceği yönü haber veriyor. Işıklar ayrıca özel bir fren lambası sistemine de sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği