Teknolojik yaya geçidi kazaları önleyebilir

Güney Koreli araştırmacıların geliştirdiği deneysel bir yaya geçidi, ışıklar, elektronik sinyaller ve bir uygulama ile kazaların oluşmasını engelleyebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlar ve otomobillerdeki bilgi-eğlence sistemleri ile hem yayalar hem de sürücüler yola eskisinden daha az dikkat ediyor. Bu da kazaların artmasına sebep oluyor. Kore İnşaat Mühendisliği ve Yapı Teknolojisi Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni deneysel bir yaya geçidi, ışıklar, elektronik sinyaller ve bir uygulama kullanarak kazaların oluşmasını engelleyebilir.

Sistem termal görüntüleme kamerası kullanarak yaya geçidine yaklaşan yayaları tespit ediyor. Birinin yaklaştığı tespit edildiğinde sistem asfalta yaya geçidinin her iki tarafından da görülebilen led ışıklar yansıtıyor. Bu ışıklar 50 metre uzaktan görülebiliyor ama sürücülerin görüşünü engelleyecek kadar parlak değiller. Bir araç yaya geçidine 30 metreden daha fazla yaklaşırsa yanıp sönen elektronik bir trafik işareti sürücüyü yayalara karşı uyarıyor.

Yayalar da yaklaşan araçlara karşı üç farklı şekilde uyarılıyor. Öncelikle saatte 10 km’den daha hızlı bir şekilde gelen araçlar tespit edildiğinde yere, yayanın önüne bir uyarı işareti geliyor. Böylece cep telefonuna bakan yayalar ya da yere bakarak yürüyen yaşlılar uyarıyı kolayca fark edebiliyor. Eğer bu yeterli gelmezse diye bir de sesli alarm sistemi bulunuyor. Son olarak bir uygulama yayanın telefonunu titreterek gelen araç konusunda uyarıda bulunuyor.

Testler başarılı oldu

1000 araçla yapılan saha testlerinde, araçların yüzde 83,4’ü sistemin uyarıları üzerine ya yavaşladı ya da tamamen durdu. Saatte 50 km hız sınırı olan yollarda ise yaya geçidine yaklaşan sürücüler hızlarını, uyarı sistemi olmayan yay geçitlerine göre yüzde 20 daha fazla azalttılar. Proje lideri Dr. Jong Hoon Kim “Sistem, yayaların karıştığı kazaların sıkça görüldüğü, trafik ışığı olmayan kavşaklardaki yaya geçitlerine yerleştirildiğinde çok etkileyici sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Sistemi geliştirerek sürücülerin yaklaşan yayalar hakkında navigasyon uygulamaları tarafından uyarılması ve araçların tehlikeli durumlarda otomatik olarak yavaşlatılması üzerine çalışmaları sürdürüyoruz.” diyor.

Sistemin maliyetinin yaya geçidi başına 13 bin 300 Dolar olacağı tahmin ediliyor. Tek bir kazada bile ortaya çıkabilecek maddi ve manevi sonuçlar düşünüldüğünde bu maliyet harcamaya kesinlikle değer.

Kaynak: New Atlas

Kore İnşaat Mühendisliği ve Yapı Teknolojisi Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni deneysel bir yaya geçidi, ışıklar, elektronik sinyaller ve bir uygulama kullanarak kazaların oluşmasını engelleyebilir.Sistem termal görüntüleme kamerası kullanarak yaya geçidine yaklaşan yayaları tespit ediyor. Birinin yaklaştığı tespit edildiğinde sistem asfalta yaya geçidinin her iki tarafından da görülebilen led ışıklar yansıtıyor. Bu ışıklar 50 metre uzaktan görülebiliyor ama sürücülerin görüşünü engelleyecek kadar parlak değiller. Bir araç yaya geçidine 30 metreden daha fazla yaklaşırsa yanıp sönen elektronik bir trafik işareti sürücüyü yayalara karşı uyarıyor. Yayalar da yaklaşan araçlara karşı ışıklı uyarılar, sesli uyarılar ve telefona gelen titreşimlerle bilgilendiriliyor.

1 Yorum

  • Ben araç kullanırken yayaları zaten dikkate alarak ve tüm dikkatimi yola vererek kullanmalıyım. Bu gibi bir durum sorumluluktan kaçmak olarak nitelendirilebilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği