Telefon bağımlılarına özel tasarlanan şehirler

Tasarım ajansı Umbrellium ve sigorta şirketi Direct Line bir araya gelerek, 21. yüzyıla uygun bir yaya geçidi konsepti tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şehirlerde etrafımızda gördüğümüz birçok şey gelişen teknolojilere hızlı şekilde ayak uydursa da yaya geçitlerinin 18. yüzyılda kullanılanlardan bir farkı yok. Günümüzde kullanılan yaya geçitlerinin boyaları zamanla silinebiliyor. Trafik lambaları ise her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Peki 21. yüzyıla uygun bir yaya geçidi nasıl olmalı? Tasarım ajansı Umbrellium ve sigorta şirketi Direct Line bir araya gelerek bu sorunun cevabını bulmaya çalıştı.

Tasarladıkları akıllı yaya geçidinde, kamera ve bilgisayarlar kullanılarak o an yolda ve kaldırımda olan olaylara uygun şekilde değişen işaretler yer alıyor. Kalabalık gruplar için de çözüm önerisi düşünmüşler. Yolun altındaki LED ışıklar kullanılarak yaya geçidinin boyutu büyütülebiliyor. Yola top kaçması ya da bir çocuğun yola fırlaması halinde olabilecekler bile düşünülmüş. Yol, sürücüleri uyararak ‘tepki’ verebiliyor.

Akıllı telefon bağımlılarına müjde

Umbrellium’un girişimi henüz sadece konsept olsa da dünyanın çeşitli yerlerinde sayıları her geçen gün artan ‘telefon bağımlıları’ için akıllı yaya geçitleri görmek mümkün. Hollanda’nın Bodegraven şehrinde, yolda telefonuna bakarak yürüyenler için, içinde LED ışıklar bulunan yaya geçitleri test ediliyor. Karşıya geçmenin güvenli olup olmadığını belirtmek için şeritler kırmızı ya da yeşil yanıyor.

Kimi ülkelerde ise akıllı telefon bağımlılığı pek hoş karşılanmıyor. Örneğin, Hawaii’nin başkenti Honolulu, akıllı telefon bağımlıları için pek de hoşgörülü sayılmaz. Karşıdan karşıya geçerken telefonuna bakan insanlara ilk sefer için yaklaşık 15 Dolar, tekrar etmeleri halinde ise yaklaşık 100 Dolar para cezası kesiliyor. Umbrellium’un konsepti de akıllı telefon bağımlıları akılda bulundurularak tasarlanmış. Geçitte geri sayım yapan bir saat ve telefonuna bakanlar için geçmeleri gerektiğini belirten semboller var.

Kaynak: The Memo

Tasarım ajansı Umbrellium ve sigorta şirketi Direct Line bir araya gelerek, 21. yüzyıla uygun bir yaya geçidi konsepti tasarladı. Günümüzde kullanılan yaya geçitlerinin boyaları zamanla silinebiliyor. Trafik lambaları ise her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Tasarlanan yeni akıllı yaya geçidinde, kamera ve bilgisayarlar kullanılarak o an yolda ve kaldırımda olan olaylara uygun şekilde değişen işaretler yer alıyor. Kalabalık gruplar için de çözüm önerisi düşünmüşler. Yolun altındaki LED ışıklar kullanılarak yaya geçidinin boyutu büyütülebiliyor. Yola top kaçması ya da bir çocuğun yola fırlaması halinde olabilecekler bile düşünülmüş. Yol, sürücüleri uyararak 'tepki' verebiliyor. Umbrellium'un konsepti akıllı telefon bağımlıları akılda bulundurularak tasarlanmış. Geçitte geri sayım yapan bir saat ve telefonuna bakanlar için geçmeleri gerektiğini belirten semboller var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği