Almanya’nın ilk elektrikli otoyolu hizmete girdi

Siemens'in Almanya'da 10 kilometrelik bir yola kurduğu elektrikli sistem sayesinde kamyonlar sadece elektrik enerjisi kullanarak yük taşıyabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya’da Hesse eyaleti tarafından 2017’nin Ağustos ayında Autobahn üzerine elektrikli yol inşa etmekle görevlendirilen Siemens, sistemin son rötuşlarını da tamamladı ve elektrikli yol ilk kez kullanıma açıldı. Kara yolu taşımacılığına daha yeşil bir çözüm olarak düşünülen eHighway (elektrikli otoyol), diğer ülkelerdeki örnekleri ile benzer bir yöntemi takip ediyor ve daha doğa dostu kamyonlarla hem yakıt maliyetini hem de kirliliği azaltması bekleniyor.

Siemens eHighway fikrini ilk kez 2012’de ortaya atmıştı. Bu fikre göre özel olarak pantograflar (yukarıdaki katener denen elektrik hattından elektrik almayı sağlayan parça) ile donatılmış hibrit dizel/elektrik kamyonlar yoldaki elektrik hatlarından faydalanarak saatte 90 km hızla, sadece elektrik enerjisi ile hareket edebilecekti. Sistemin farklı versiyonları ABD ve İsveç’te kullanılmaya başladı. Şimdi de Almanya’nın Autobahn’larına yerleştiriliyor.

10 kilometrelik ilk sistem kullanılmaya başladı

Frankfurt Havalimanı’ndaki Zeppelinheim/Cargo City Süd geçidi ile Darmstadt/Weiterstadt geçidi arasındaki 10 kilometrelik mesafeye döşenen sistem, Almanya’da halka açık bir yolda kullanılan ilk elektrikli kamyon altyapısı oldu. Eğer her şey planlara uygun şekilde giderse sistem, Autobahn’da yol üstü temaslı sistemlerin kullanılabilirliğini göstermiş olacak. Ayrıca bu sistemle ne kadar enerji tasarrufu yapıldığı ve ne kadar kirliliğin engellendiği görülecek.

Siemens’e göre sistem içten yanmalı motorlara göre iki kat daha etkin şekilde çalışıyor ve haliyle yarı yarıya daha az enerji tüketiyor. Eğer Almanya’daki kamyon trafiğinin yüzde 30’u bu şekilde elektrikli hale getirilirse ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılırsa, 6 milyon ton karbondioksit salınımı engellenmiş olacak. Ayrıca bir kamyonun Siemens’in eHighway’inde 100 bin kilometrelik seyahati, 20 bin Avro’luk tasarruf sağlayacak.

Kaynak: New Atlas

Almanya'da Hesse eyaleti tarafından 2017'nin Ağustos ayında Autobahn üzerine elektrikli yol inşa etmekle görevlendirilen Siemens, sistemin son rötuşlarını da tamamladı ve elektrikli yol ilk kez kullanıma açıldı. Kara yolu taşımacılığına daha yeşil bir çözüm olarak düşünülen eHighway (elektrikli otoyol), diğer ülkelerdeki örnekleri ile benzer bir yöntemi takip ediyor ve daha doğa dostu kamyonlarla hem yakıt maliyetini hem de kirliliği azaltması bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği