İsveç elektrikli yolları deniyor

İsveç'te ağır taşıma için kullanılan elektrikli kamyonların kullanabilmesi için, tramvay sistemine benzer bir yapıya sahip olan elektrikli yollar deneniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce fosil yakıtlardan kurtulan ilk ülke olmayı hedeflediğini açıklayan İsveç bu amaca yönelik faaliyetlerine bir yenisini ekledi. Sandviken şehrindeki E16 kara yoluna iki kilometrelik elektrikli yol ilave eden yetkililer, bu alanda tramvay benzeri bir sistemi test ediyor. Ağır yük araçlarını elektrikli hale getirme konusunda ilk çalışmaları gerçekleştiren ülkelerden biri olan İsveç, bu sistem sayesinde amacına bir adım daha yaklaşacak.

Hafif metro ya da tramvay gibi işleyen elektrikli yol sistemi, kamyonların bu yolu kullanırken elektrik ile hareket etmesini sağlıyor. Normal yollarda ise kamyonlar hibrit araç olarak kullanılabiliyor. Elektrikli yolda kamyonlar yolun üzerindeki güç hatlarına bağlı bir pantograftan gelen elektrik ile çalışıyor. Bu sistem hem kamyonların çevre dostu enerji ile çalışmasını sağlıyor hem de sık sık şarj etme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Otomotiv şirketi Scania, biyoyakıt ile de çalışabilen hibrit kamyonlarını testlerde kullanılmak üzere araştırmacılara sunuyor. Araştırmacı Nils-Gunnar Vågstedt elektrikli sistemin önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabileceğini düşünüyor.

Ülkenin amaçlarına hizmet ediyor

İsveç Ulaşım Yönetimi Genel Müdürü Lena Erixon “Elektrikli yollar bizi fosil yakıttan arındırılmış ulaşım hedefine ve sıfır karbon dioksit salınımı potansiyeline bir adım daha yaklaştıracak. Bu, mevcut yol ağımızda, çevreyi düşünen ulaşımı geliştirmenin bir yolu. Günümüzün yol ve raylı sistem ağı için iyi bir ilave olabilir.” şeklinde konuştu.

Deneyler 2018’e kadar devam edecek ve İsveç’in gerçek dünyada bu teknolojinin nasıl çalıştığını görmesine yardımcı olacak. Ulaşım yönetiminin yanı sıra, İsveç enerji ve sürdürülebilir büyüme daireleri de projenin gerçekleştirilmesi için maddi katkıda bulunacak. İletken teknolojiyi geliştiren Scania ve Siemens de sistemin masraflarının karşılanmasına katkıda bulunacak.

İsveç Enerji Dairesi Genel Müdürü Erik Brandsma “Elektrikli yollar geleceğin ulaşım sistemleri içindeki yapbozun bir parçası. Özellikle ağır taşımada fosil yakıt kullanımının ortadan kaldırılması konusunda önemli yer tutuyor.” diye konuştu.

scania

Yakın gelecekte fosil yakıtlardan tamamen kurtulmayı amaçlayan İsveç, bu amacına hizmet edecek bir yeniliği deniyor. Elektrikli kamyonların ekstra enerjiye ihtiyaç duymadan seyahat edebileceği özel elektrikli yollar geliştiren İsveç Ulaşım Yönetimi, böylece hem karbon salınımını azaltmayı hem de enerji tasarrufu yapmayı hedefliyor. Tramvay benzeri bir sistemle kamyonların elektrikli motorlarını çalıştıran elektrikli yolları kullanan araçlar, normal yolda da hibrit araçlar gibi kullanılmaya devam edebilecek.

3 Yorum

  • kimse traleybüsleri hatırlamıyor mu yahu? her yerde devrim gibi bu haberi görüyorum.

  • Malatya’da yaklaşık 3 yıldır elektrikli otobüs olarak aynı şebeke sistemi mevcut. İlk kullanım başladığında bir kaza oldu. Daha sonra sistem çok iyi çalışıyor. Şehir içi yaklaşık 35 km hat mevcut.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği