965 kilometre menzilli elektrikli uçak

Eviation tarafından geliştirilen Alice adlı elektrikli uçak, tek şarjda 9 kişiyi 965 km mesafeye taşıyabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

52. Paris Havacılık Fuarı’nda, Eviation Aircraft, yeni Alice adlı uçağını tanıttı. Tamamen elektrikle çalışan uçak 965 km menzile sahip. Toplam uzunluğu 5,8 metre olan uçak 9 kişiyi taşıyabiliyor ve çevreye hiç zarar vermiyor. Alice’in tanıtımıyla birlikte Eviation, elektrikli tasarımı en baştan uçağına entegre ederek havacılık inovasyonunun yeni çağına göz kırpıyor.

Alice, uçuş etkinliğini en yüksek seviyeye çıkarıp enerji tüketimini azaltacak şekilde tasarlandı. ‘Başlangıçtan itibaren elektrik’ anlayışıyla hareket eden Eviation, uçağın gövdesi, pervanesi ve motorunu enerji tüketimini minimuma indirmek üzere tasarladı. Tamamen kompozit malzemeden üretilen uçak çok hafif olduğu için, enerji verimliliği aynı boyuttaki diğer uçaklarda 300 kat daha fazla. Uçak gücünü 980 kWh kapasiteli Lityum-iyon bataryadan alıyor. Arkadaki ana pervane ve kanatların ucundaki iki pervane hem sürtünmeyi hem de gereksiz enerji tüketimini azaltıyor.

Şehirler arası hızlı ulaşım

Uçak, kullandığı lityum-alüminyum füzyon teknolojisi ile tek şarjda 965 km seyahat edebiliyor. Uçağın uzun menzili, şehirler arası hızlı ulaşım imkanı sağlayan hava taksi uygulaması için aracı ideal kılıyor. Ayrıca elektrikle çalıştığı için, kısa mesafeli uçuşların karbon salınımı sorununu da ortadan kaldırıyor. Girişimin büyük hedefleri var. Şimdiden NASA’nın ulaşım programına dahil olan şirket, Genel Havacılık Üreticileri Birliği‘nin de bir üyesi.

Eviation Aircraft CEO’su Omer Bar-Yohay, “Geçmişe göre çok daha birbirimize bağlı bir şekilde yaşadığımızdan, ulaşım seçeneklerimizin de bu yeni ve etkili geleceğe uyum sağlaması gerekiyor. Sıfır salınım ya da Silikon Vadisi’nden San Diego’ya düşük maliyetli uçuş konusunda, elektrikli uçağımız hızlıca dolaşmak ve günümüzün küresel ekonomisi üzerinde etki sahibi olmak isteyenler için ideal bir çözüm.” diyor.

Kaynak: Design Boom

52. Paris Havacılık Fuarı'nda, Eviation Aircraft, yeni Alice adlı uçağını tanıttı. Tamamen elektrikle çalışan uçak 965 km menzile sahip. Toplam uzunluğu 5,8 metre olan uçak 9 kişiyi taşıyabiliyor ve çevreye hiç zarar vermiyor. Alice'in tanıtımıyla birlikte Eviation, elektrikli tasarımı en baştan uçağına entegre ederek havacılık inovasyonunun yeni çağına göz kırpıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği