NASA’nın hızlı, temiz, sessiz uçağı

NASA 14 elektrikli motoru ile enerjiyi etkili bir şekilde kullanan ve çevrede gürültü ve kirlilik yaratmayan, 'Maxwell' kod adlı X-57 uçağını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

14 elektrikli motoru ve tüm bu motorların entegre edildiği özel tasarımlı kanadı ile NASA’nın X-57 uçağı yeni elektrikli itiş teknolojisinin test edilmesinde kullanılacak. Elektromanyetizma alanında çok büyük çalışmalara imza atan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell‘ın onuruna ‘Maxwell’ kod adıyla anılan uçak, geçtiğimiz hafta NASA yöneticisi Charles Bolden tarafından tanıtıldı.

Bolden “NASA’nın ‘Yeni Havacılık Ufukları‘ girişiminin önemli bir adımı olarak pilotlu X uçaklarının NASA’nın araştırma kapasitesini artırması ile birlikte X-57 havacılık alanında yeni bir dönemin açılışında ilk adım olacak.” şeklinde konuştu.

Amaç teknolojiyi pazara kazandırmak

Girişimin bir parçası olarak 5 adet daha büyük taşıma amaçlı X uçakları üretileceği belirtildi. Amaç ileri teknolojinin yakıt kullanımını, salınımı ve gürültüyü azaltabileceğini göstererek bu teknolojilerin pazara girişini hızlandırmak.

X-57 Amerikan Hava Kuvvetleri’nin 1947’den bu yana geliştirdiği X uçaklarının en son ürünü olacak. NASA yeni uçağa bu ismin verilebilmesi için Hava Kuvvetleri’ne talepte bulundu.

NASA yöneticisi Jaiwon Shin, “Bugüne dek düzinelerce X uçağı farklı boyut, şekil ve amaçlarla üretildi. Her birisi havacılık ve uzay teknolojileri alanında dünya lideri konumunu korumamızı sağladı. X-57 gibi uçaklar ve sonrasında gelecek olanlar bu rolü sürdürmeye devam etmemizi sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Yakıt tasarrufu

Uçağın uzun ve ince kanatlarına 14 adet elektrikli motor yerleştirilecek. Bu motorlardan 12 tanesi kalkış ve inişlerde kullanılırken, her iki kanatta bulunan iki adet büyük motor uçuş sırasında kullanılacak. NASA mühendisleri elektrik gücünü bu şekilde dağıtarak, uçağın saatte 280 km hızla uçarken normalde olduğundan 5 kat daha az yakıt tüketeceğini düşünüyor.

Çevre dostu

Sadece elektrikle çalışan uçak karbon salınımını tamamen ortadan kaldıracak ve halen havacılıkta kullanılmakta olan kurşun tabanlı yakıtlara olan ihtiyacı azaltacak. Enerjinin daha etkili kullanılması, yolcular için daha ucuz bilet ve daha hızlı seyahat anlamına gelebilir. Genellikle uçaklarda yakıt verimliliği hız arttıkça azalır. Ancak elektrikli itiş teknolojisi bu durumu ortadan kaldırıyor.

Sessiz

Son olarak, elektrikli araç kullananların bileceği gibi elektrik motorları sıradan motorlardan çok daha sessiz çalışıyor. X-57’nin elektrikli itiş teknolojisinin uçak gürültüsünü ciddi ölçüde azaltacağı ve çevredekiler çok daha az rahatsız edeceği tahmin ediliyor.

nasa x57

NASA'nın ürettiği yeni uçak, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin 1947'den beri geliştirdiği en başarılı uçaklara verdiği X adını taşıyan en son uçak olacak. 14 elektrikli motorla çalışacak olan uçağın daha yüksek hızlara daha az enerji tüketerek ulaşabileceği tahmin ediliyor. Böylece yolcular da daha ucuza ve daha hızlı bir şekilde seyahat edebilecek. Ayrıca uçağın elektrikli motorları gürültü yapmıyor ve karbon salınımı bulunmuyor. Bu sebeple X-57, eski uçaklara göre çok daha çevre dostu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği