NASA uçakları daha sessiz hale getiriyor

NASA uçakların iniş sırasında çıkardığı gürültüyü yüzde 70 oranında azaltabilen yeni uçak gövdesi bileşenlerini test etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA çalışmaları genellikle uzay keşfi ile ilgili olsa da uzay ajansı bazen biz Dünyalılara yardımcı olacak teknolojiler de geliştiriyor. Ajans, uçakların iniş sırasında çıkardığı gürültüyü yüzde 70 oranında azaltabilen yeni uçak gövdesi bileşenlerini test etti. Bu gelişme havaalanlarının daha sessiz, çevrede yaşayanların da daha mutlu olması anlamına gelecek. Ayrıca havacılık dairesi de şikayetlerle uğraşmak zorunda kalmayacak.

NASA’nın Virginia eyaletindeki Langley tesisinde çalışan bilimciler, Gulfstream III jet uçağında tepkisiz bileşenleri test etti. Bu bileşenler arasında, iniş sırasında hava akımına izin veren gözenekli iniş takımı kaplamaları ve boşluklar için başka eklentiler bulunuyor. NASA ayrıca normalde kanat ve açılan kanatçıklar arasında oluşan boşluğu kapatmak için eksiz ve esnek kaplamaları da denedi.

Bu yeni teknolojilerin ticari uçaklarda kullanılması konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı ancak NASA’nın araştırmalarının biz sıradan insanların yaşam kalitesini de geliştirmeye odaklandığını görmek sevindirici. Ayrıca, ajansın diğer ar-ge çalışmalarında olduğu gibi bu teknolojiler de gelecekte dış uzayda veya mutfağımızda kullanılabilir.

Kaynak: Engadget

NASA uçakların iniş sırasında çıkardığı gürültüyü yüzde 70 oranında azaltabilen yeni uçak gövdesi bileşenlerini test etti. Bu gelişme havaalanlarının daha sessiz, çevrede yaşayanların da daha mutlu olması anlamına gelecek. Bu bileşenler arasında, iniş sırasında hava akımına izin veren gözenekli iniş takımı kaplamaları ve boşluklar için başka eklentiler bulunuyor. Boşlukların kapatılması gürültünün azalmasını sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği