NASA sesten hızlı sessiz uçak üstünde çalışıyor

NASA, ticari süpersonik hava taşımacılığı açısından önemli bir dönüm noktası olacak süpersonik uçak üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA, onlarca yıl sonra yeni bir süpersonik uçak geliştirmeye hazırlanıyor.

Önceki uçaklar hız rekoru kırma amacıyla geliştirilmişken bu yeni X-Plane’in amacı sessiz süpersonik taşımacılık (QueSST) olacak.

NASA, bu uçağın ticari süpersonik hava taşımacılığının gelişimi için çok önemli veriler sağlayacağını umuyor. Bunun için NASA, Lockheed Martin Aeronautics şirketine 247,5 milyon Dolar’lık bir ihale vererek bir uçak üretmesini ve 2021’in sonuna kadar NASA’nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi‘ne teslim etmesini istedi.

Üretilecek uçağın amacı, yerdeki insanların neredeyse duyamayacağı kadar sessiz sonik patlama sesi çıkaran süpersonik uçuşlar yapabilmek. X-Plane’in şekli, 2016 yılında Lockheed Martin ve NASA iş birliği içinde geliştirilen, 2017’de NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki hava tünelinde testlerini tamamlayan QueSST tasarımına dayanacak. Uçağın uzunluğunun 28,65 metre, kanat açıklığının ise yaklaşık 9 metre olması planlanıyor. Ayrıca uçak, 14 bin 650 kilogram kalkış ağırlığına sahip olacak.

X-Plane, tek bir General Electric F414 motoruyla çalışacak. Tek bir pilot tarafından uçurulacak uçağın azami hızı ise saatte bin 590 kilometre olacak.

Program 2019-2025 yılları arasında gerçekleşmesi planlanan üç aşamaya bölündü. 2019-2021 yılları arasında gerçekleşecek Birinci Aşamada ciddi bir tasarım incelemesi yapılacak. Eğer başarılı olunursa, uçağın yapımına Lockheed Martin’in Skunk Works tesisinde başlanacak. 2022 yılında başlatılması planlanan İkinci Aşamada ise, uçağın Milli Hava Sahası Sistemi’nde kullanılmak üzere güvenli olup olmadığını görmek için uçak süpersonik test aralığında denenecek. 2023-2025 yılları arasında gerçekleşecek Üçüncü Aşamada ise, ilk test uçuşlarının gerçekleştirilmesinin ardından uçak dört ila altı ABD şehrinde test edilecek.

Eğer bu yeni süpersonik uçak etkili olursa, ticari süpersonik uçuşlar nihayet uygulanabilir hale gelebilir.

Kaynak: Science Alert

Yeni bir süpersonik uçak geliştirmeye karar veren NASA, Lockheed Martin Aeronautics şirketinden bir süpersonik uçak üretmesini ve 2021'in sonuna kadar NASA'ya teslim etmesini istedi. 2019-2025 yılları arasında üç aşamada gerçekleşmesi planlanan projenin başarılı olması, ticari süpersonik uçuşların uygulanabilir hale gelmesi açısından önem arz ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği