Sesten hızlı, sessiz uçağın üretimine başlandı

Lockheed Martin, ses hızını aşabilen ticari uçuşlarda kullanılması planlanan X-59 QueSST (Sessiz Süpersonik Teknoloji) adlı uçağını üretmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lockheed Martin, ses hızını aşabilen (süpersonik) ticari uçuşlar için X-59 Sessiz Süpersonik Teknoloji (QueSST) adlı uçağını üretmeye başladı. Test için hazırlanan uçağın ilk parçalarını üreten şirket ilk uçuşu 2021’de gerçekleştirmeyi planlıyor.

NASA ile iş birliği yapılarak hazırlanan QueSST’in amacı, insanların yaşadığı bölgelerin üzerinde uçabilecek kadar sessiz süpersonik uçak teknolojilerini test etmek olacak. Şimdiye dek çalışmalar bilgisayar modellemeleri, tasarımlar ve rüzgar tünellerinde yapılan testlerle sınırlıydı. Ancak şimdi proje gerçek bir uçağın imalatına evrildi.

QueSST gökyüzüne çıktığında NASA bu uçağı, süpersonik uçuşları insanların yaşadığı yerler üzerinde gerçekleştirebilmek üzere, hem mühendislik seviyesi hakkında hem de genel halktan veriler toplamak için kullanacak. Ayrıca elde edilen bilgiler, 1960’ta özellikle süpersonik uçuşlara karşı ön yargılı şekilde hazırlanan mevcut çevresel düzenlemeleri gözden geçirmek için kullanılacak.

Araba kapısı kadar ses çıkaracak

Tamamlandığında X-59 QueSST 17 km yükseklikte, Mach 1,27 (1,512 km/sa) hızla seyahat edebilecek. Uçağın yarattığı ses patlaması ise 75 desibel olarak (bir araba kapısının kapanma sesi kadar) hissedilecek.

Low Boom Flight Demonstrator programı yöneticisi Peter Iosifidis “Bu projenin üretimine başlanması, X-59 ve süpersonik ticari uçuşların geleceği için önemli bir adım. Uçağın uzun ve ince tasarımı düşük seviyede ses patlaması için kilit rol üstleniyor. Üretim aşamasına geçtiğimizde uçağın yapısı şekillenmeye başladı. Bu da bizi dünyanın dört bir yanından yolcular için süpersonik yolculuğa bir adım daha yaklaştırıyor.” diyor.

Kaynak: New Atlas

Lockheed Martin, ses hızını aşabilen (süpersonik) ticari uçuşlar için X-59 Sessiz Süpersonik Teknoloji (QueSST) adlı uçağını üretmeye başladı. Test için hazırlanan uçağın ilk parçalarını üreten şirket ilk uçuşu 2021'de gerçekleştirmeyi planlıyor. Tamamlandığında X-59 QueSST 17 km yükseklikte, Mach 1,27 (1,512 km/sa) hızla seyahat edebilecek. Uçağın yarattığı ses patlaması ise 75 desibel olarak (bir araba kapısının kapanma sesi kadar) hissedilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği