Haftanın Özeti: 139

19 - 25 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

İlk cep telefonu, günümüzden sadece 44 yıl önce icat edilmişti. Bugün 5 milyar kişi bu cihazları her gün yanında taşıyor. Mobil operatörleri temsil eden ticaret kurulu GSMA tarafından kaydedilen rakamlara göre, yakın geçmişte 5 milyarıncı kişi de cep telefonuna kavuştu.

Eski Apple yöneticisi Scott Forstall‘a göre ikonik iPhone tasarımı, Steve Jobs bir Microsoft yöneticisine gıcık olduğu için geliştirilmiş. Forstall’ın aktarımına göre Steve Jobs’un eşinin bir arkadaşının eşi Microsoft’ta (kendi teknolojileriye hava atmayı seven bir) yöneticiymiş. Onunla her konuştuğunda biraz daha sinir olan Steve Jobs, sırf Apple’ın Microsoft’tan daha iyi tablet yapabileceğini kanıtlamak için sonradan iPad’e dönüşecek prototipi hazırlatmış. Ancak daha sonra projeyi tabletten akıllı telefona çeviren Apple böylece iPhone’u üretmişiPad’in iPhone’dan önce gündeme gelmiş olması da ayrıca ilginç bir detay. Bu uzun söyleşinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Phantom isimli yeni bir uygulama telefonunuzun içinde gizli bir telefon görevi görüyor. Uygulama ile fotoğraflar, belgeler ve başkaları ile yaptığınız paylaşımlar da dahil olmak üzere telefonunuzda yaptığınız her türlü işlem gizli kalıyor. Uygulamayı Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma geçtiğimiz yıl 800 saatini yolculuk ederek harcadı. Bu yıl ise bu rakamı bin saate çıkarmayı ve böylece e-ticaret platformunu, küreselleşmeyi ve yapay zekayı daha fazla insana anlatabilmeyi hedefliyor. Geleceğe dair bazı öngörülerde bulunan Jack Ma, önümüzdeki 30 yılın sancılı geçeceğini yineleyerek, insanlığın yeni bir dünya savaşı ile karşı karşıya kalabileceğini iddia etti. Otomasyonla birlikte çalışma saatlerinin de azalacağını belirten Ma, devletlerin bu alanda eğitim vererek dönüşüme hazırlıklı olmasını tavsiye ediyor.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birini kuran Jack Ma, aslen bir İngilizce öğretmeni.

Oxford ve Yale Üniversitelerinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]önümüzdeki 50 yıl yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek.[/inlinetweet] Çalışma, robotların insanların görevlerini zamanla alacağını düşünen 352 yapay zeka araştırmacısının anket sonuçlarına dayanıyor. Sonuçlara göre, robotların on yıl içinde öncelikli olarak ezbere dayalı ve mekanik görevlerde yer alacağı ve 2051 yılında insanların gerçekleştirdiği bütün görevlerin, 2136 yılında da bütün mesleklerin otomatikleşebileceği düşünülüyor.

Facebook’un yeni raporunda, chat botlarının pazarlık yapmak için kendi dillerini geliştirdiği ifade edildi.  Rapora göre Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları botlar arası sohbetin insan dilinden uzaklaştığı noktada müdahale etmek zorunda kalmış.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon, Dash Wand ile akıllı asistanı Alexa ile birlikte evlere yeni bir arayüz sunuyor.[/inlinetweet] Alışveriş listenizi oluşturmak için cihaza alacağınız ürünün adını söylemeniz ya da evde bulunan bir ürünün barkodunu okutmanız yeterli. Bunun yanı sıra Dash Wand yeni tarifler keşfetmenize yardımcı oluyor, mutfak ölçü birimlerini çeviriyor, yakınınızdaki restoranları sizin için buluyor. İzleyelim.

Atari’nin CEO’su [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Fred Chesnais, şirketin yeni bir oyun konsolu geliştirdiğini doğruladı.[/inlinetweet] Şirket bu hamlesiyle, retro oyunlara yönelik ilgiden faydalanmayı ve Nintendo’nun NES Classic Edition ile yakaladığı başarıya ulaşmayı hedeflediği düşünülüyor.

28 yaşındaki Yazılımcı Abhishek Singh klasik Super Mario oyununu Microsoft’un HoloLens’i ve Unity3D kullanarak geliştirip Central Park’ta oynadı. Oldukça ilgi çekici ve yenilikçi bir sentez. 

Newzoo’nun raporuna göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bu yıl akıllı telefon ve tablet oyunlarının, küresel oyun pazarının yüzde 42’sini oluşturması bekleniyor.[/inlinetweet] Konsol için geliştirilen oyunların, pazarın yüzde 31’ini oluşturması beklenirken, PC’nin payı yüzde 23 olarak öngörülüyor. Raporda artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojilere yönelik artan ilginin mobil oyun geliştiriciler için yeni fırsatlar doğuracağından da bahsediliyor.

Diğer geleneksel oyun türleri ile karşılaştırıldığında konsolların oranı oldukça yüksek.

Pek çok farklı alanda karşımıza çıkan yapay zeka sayesinde artık hastaneye gitmemize gerek kalmayacak. ABD’li teknoloji tasarım ajansı Artefact’in Aim isimli yapay zeka destekli otonom kliniği, hastanede sıra bekleme derdinden kurtarıp doktoru ayağınıza getiriyor.

Aim, hastanın evinde bulunan akıllı cihazlardan sağlık verilerini toplayabiliyor, ayrıca kendi eczanesine sahip.

Wired Muscle isimli yeni bir teknoloji ile kaslarımızı kandırmak mümkün. Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi ve Sony Computer Science Lab’den araştırmacıların geliştirdiği cihaz iki kişinin kaslarını birbirine bağlayan elektrik sensörleri sayesinde bedenlerin birbiriyle uyumlu şekilde hareket etmesini sağlıyor. Sisteme bağlanan kişilerin kasları birbirinin hareketlerine istemsizce tepki veriyor. Wired Muscle sporcuların atılan bir topu tutmasını kolaylaştıracak, rehabilitasyon gören bir kişinin daha kısa zamanda yürümesini sağlayacak ve hatta insanların piyano çalmak gibi yeni motor becerileri daha hızlı geliştirmesine yardımcı olacak bir teknoloji.

Güney Koreli girişim Ybrain‘in Mindd adını verdiği kafa bandı, beynin ön lobuna (frontal lob) hafif elektrik akımları gönderiyor. Nörobilimde transkraniyal direkt akım uyarımı (tDCS) olarak adlandırılan bu işlem, ön lobu uyarmayı amaçlıyor. Beynin ön lobundaki aktivitenin azalması da depresyon ile ilişkilendiriliyor. Yani özetle depresyonsuz bir hayat için hafif çarpılmanız yeterli olabilir. 

İnsan belleği gizemini hala korusa da yapılan çalışmalarla yeni bilgiler ediniyoruz. Son [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]yapılan bir araştırmaya göre unutmak en az hatırlamak kadar önemli.[/inlinetweet] Beyin mekanizmasının çalışma prensibi, kalıcı olanı hatırlamak ve geçici olanı unutmak olarak özetlenebilir. Unutmak ise başarısız bir geri çağırma değil, beynin karar verme mekanizmasına yardım eden bir süreç olarak ele alınmalı. Bunun sebebi beynin bir ‘veri filtresi’ gibi çalışması. Kullanılmayan ya da alakasız veriler (veya ayrıntılar) bilgisayardaki bir diski temizlemek gibi çıkartılabiliyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Geçtiğimiz yıl ABD’de bir kişi küçük bir şişenin içinde insan kanı taşırken yakalandı.[/inlinetweet] Polis sorgu sonucunda içine uyuşturucu madde katılmış ‘yabancı kan’ın yeni bir uyuşturucu türü olarak kullanılmaya başladığını öğrendi. Bunun ne kadar yaygın olduğu bilinmiyor, ancak vakanın toksikoloji incelemesi kanın içinde metamfetamin de dahil 13 farklı uyuşturucu madde olduğunu ortaya çıkardı.

İncelemeyi gerçekleştiren Adli Toksikolog Laura Labay daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadığını söylüyor.

Yaklaşık 150 milyon derecelik bir ısı ve aşırı yüksek basınç ile atomların bir füzyon reaktöründe birleşmesine dayanan nükleer füzyonda en büyük sorunlardan birisi, bu işlem sırasında serbest kalan elektronların füzyon reaktörüne zarar vermesi. Yeni geliştirilen bir teknikle serbest elektronların yavaşlatılması başarıldı. En basit anlatımıyla söylersek; temiz ve sonsuz enerji kaynağına artık bir adım daha yakınız.

Profesör Stephen Hawking, öncü ülkelerin 2020’ye kadar Ay’a astronot göndermesi ve 30 yıl içinde Ay’da bir üs kurulması gerektiğini savundu. Hawking ayrıca 2025’e kadar Mars’a insan gönderilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu hedeflerin uzay programına duyulan heyecanı yeniden alevlendireceğini söyleyen Hawking, bu sayede yeni işbirlikleri kurulacağını ve insanlığın yeni bir amaç edineceğini belirtti. Ünlü profesör, insanlığın geleceği için başka bir seçenek bulunmadığını ifade ediyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]NASA, astronomların Güneş Sistemi dışında 219 adet yeni gezegen keşfettiğini duyurdu.[/inlinetweet] Bu gezegenlerden 10 adedinin Dünya ile benzer boyut ve sıcaklığa sahip olduğu ve üzerinde yaşam barındırma ihtimalinin bulunduğu ifade edildi. Yani Hawking’in dediğini yapabilme ihtimalimiz var. 

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Artık Google Maps üzerinden Mars’ı keşfetmek mümkün.[/inlinetweet] Haritada ayrılmış bölgelerin isimlerinin anlamlarını ve işgal edilen alan gibi bilgileri görebilirsiniz.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.